И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е бил чeст гост на клуба "Осемте джуджета", използван като офис от бившия следовател Петьо Петров-Петьо Еврото. Самия Петьо Еврото е жив и е напуснал България с фалшиви документи или през зелената граница и по данни на ГДБОП се намира в съседна балканска държава. Той продължава да се издирва.
Това обяви шефът на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" Явор Серафимов пред Нова телевизия.
По случая с Еврото и неговата група за влияние в съдебната система е проведено сериозно разследване. На прокуратурата са предадени 100 страници справка за дейността му. Именно там са отразени честите посещения на Сарафов в "Осемте джуджета", където той бе сниман да се здрависва с Петров.
По думите на Серафимов сигналът срещу бившия следовател е подаден от Антикорупционния фонд в края на 2021 г. и е свързан с взаимосвързаности между бивши и сегашни служители на МВР с охранителната фирма "Делта гард", която бе част от разследването за отнетия бизнес на Илия Златанов.
"Считам, че този клуб е посещаван от много хора. В самия сигнал не се посочва Сарафов да е бил редовен гост, но в последните материали, които бяха излъчени, има такива твърдения. Мисля, че това е споменато в материалите, които сме предали във Върховната касационна прокуратура", заяви Серафимов.
По-късно от МВР изрично уточниха, че в доклада, изпратен от ГДБОП до ВКП през 2022 г., не се съдържа името на Сарафов. Името е споменато единствено във връзка с публично известна снимка, разпространена в медиите. Той, както и други магистрати, не са били обект на разработка, тъй като МВР няма компетентност спрямо тях.
Разследването показва, че престъпната дейност е многопластова. В преписката присъстват 3-4-5 души от съдебната система - и от Софийската районна, и от Софийската градска прокуратура, и от вече закритата Спецпрокуратура, а едно от направленията е търговия с влияние. Въпросните хора били в тесни връзки с Еврото.
"В хода на проверката Петьо Петров е призован като свидетел и е дал сведения. В тях твърди, че благодарение на неговите юридически способности хората го търсели за помощ. Проверката е изпратена във Върховната касационна прокуратура. Към момента нямаме информация какво е последвало. В нея има голям обем материали за търговия с влияние и измами. Никой от прокуратурата не ни е уведомил за движението на преписката. Може някой прокурор да е забравил да ни уведоми, да го наречем така. Мисля, че в преписката имаше записани и имената на прокурори от ВКП", бе категоричен Серафимов.
Той напомни, че не е в правомощията на ГДБОП да разследва магистрати.
Източник "Офнюз"