Mерките, които се вземат за ограничаване на нелегалните мигранти, не са достатъчно адекватни. Това каза в интервю за БТА председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов.
По думите му от 10 години насам не се откриват нови щатове и не се назначават нови служители в застрашените райони. Той припомни, че през 2015 г, по време на един от сериозните пикове на миграционния натиск, беше извършено поредното съкращаване на свободни щатове в МВР, в това число и в Гранична полиция.
От 10 години се опитваме да решим проблема за сметка на свръхнатоварване на колегите, работещи по южната граница и за сметка на командироване на служители от вътрешността на страната, далеч не всички от които са обучени и подготвени за спецификата на тази дейност, каза Попов.
Следва пълният текст на интервюто:
- След случая с автобуса в Бургас и няколкото други в последните дни, какво още трябва да се случи, за да се промени начинът, по който е организирана охраната на границата?
- Може би мигранти да разпънат палатков лагер между Президентството и Министерския съвет? А може би обществото трябва да започне да обръща внимание на този проблем, съществуващ вече 10 години, не само когато загинат колеги. Както в Бургас, както през 2014-а край Горно Ябълково, както година по-късно на връщане от командировка на магистрала „Тракия“? Светла им памет…
- Дори след включването на военни и на още служителите на МВР случаите на незаконно преминали не спират. Защо?
- Очевидно защото мерките, които се вземат за ограничаване на тези случаи, не са достатъчно адекватни. Защото от 10 години насам не се откриват нови щатове, очевидно необходими, а и не се назначават нови служители в застрашените райони. Нещо по-лошо - през 2015-а, по време на един от сериозните пикове на миграционния натиск, беше извършено поредното съкращаване на свободни щатове в Министерството, в това число и в Гранична полиция.
От 10 години се опитваме да решим проблема за сметка на свръхнатоварване на колегите, работещи по южната граница и за сметка на командироване на служители от вътрешността на страната, далеч не всички от които са обучени и подготвени за спецификата на тази дейност.
Ако на стотина служители разполагате с десетина автомобила с повишена проходимост, поне половината от които се нуждаят от спешен ремонт, ръцете Ви ще са вързани. Ако не полагате нужните грижи за системите за наблюдение и не ги развивате, ще са вързани и очите Ви. Ако не направите нищо, за да осигурите надеждна комуникация в райони, в които няма покритие нито на мобилни оператори, нито на използваната от МВР система „Тетра“, ще са запушени ушите Ви.
Случаите не спират и защото изпращате служителите си без нужното оборудване и техника, като вместо да им ги осигурите, командировате ръководни служители от висок ранг (директори и зам.-директори на Главни дирекции), които нямат идея за организацията на граничното наблюдение, защото никога не са се занимавали с това, а единственото, което могат, е да внесат още малко хаос.
И още - в края на август (а понякога и през септември-октомври), не се сещате, че зимата иде. В планината иде по-рано, отколкото в София. Защото правите безумни структурни промени, наричайки ги „реформа“, от която нямало да има засегнати служители. Да, няма „засегнати“, но на някои от тези служители в резултат им се налага да пътуват с лични превозни средства 150-200 километра в едната посока, за да отидат на работа. И още толкова, за да се приберат след тежка 12-13-14-часова нощна смяна. Може би заради това…
- Съгласен ли сте с твърдението, че при превеждането на бежанци със сигурност участват служители на Гранична полиция?
- Определено не със сигурност и определено не във всички случаи. Но най-вероятно това също има място. На фона на корупцията във всяка сфера на дейност в страната и най-вече в държавното управление, виждате ли причина да няма корупция в МВР? Във всички служби за вътрешен ред и сигурност по света съществува проблемът с корумпирани служители и всички служби полагат усилия поне да ограничат това явление - с по-голям или по-малък успех. Но не съм чул за такава служба, в която и да е страна, която да е рапортувала, че е унищожила корупцията сред служителите си изцяло. Затова не е добре да се генерализира и да се хвърлят голи обвинения срещу служители, по-голямата част от които си вършат съвестно работата, при това често в изключително тежки условия. Вместо това нека съответните служби и институции просто си свършат малко по-качествено работата. И не говоря единствено за Дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР.
Защото след всяка трагедия се фокусираме върху МВР и Гранична полиция, но някак в медиите и публичното пространство ми се губят, примерно, ДАНС и ДАР. Може би защото миграционният натиск по южната и част от западната граница не е заплаха за националната сигурност? Извинявам се, ако е така…
- И ако това е процес от много години, защо държавата не е решила този проблем?
- Нямам отговор на този въпрос. Имам само още куп въпроси в тая посока, на които също нямам отговор. Например - защо мерките към незаконно влезлите в страната са толкова либерални? Защо получават хуманитарен статут и закрила хора, които очевидно не ги искат? Те все пак не се опитват да влязат в страната през граничните контролни пунктове, заявявайки пред граничните служители, че искат да получат такъв статут - не и по южната граница. И когато влязат незаконно в страната, не търсят контакт с властите, за да кандидатстват за такъв статут, напротив - всячески избягват подобен контакт.
- Защо за такива хора, извършили престъпление, се прилага изключението и не им се търси наказателна отговорност?
- Защо нямаме общежития и/ли лагери от затворен тип – поне за някои категории от тях? Аз нямам отговор, а и едва ли аз съм точният адресат на въпроса Ви. По-скоро политиците, които за последните 10 години се извървяха през Министерския съвет и Народното събрание, би трябвало да отговорят. Присъединявам към Вашия въпрос, мой (и на много от колегите ми, работещи постоянно или командировани по границата) – защо, уважаеми дами и господа, участвали в управлението на държавата през последните 10 години, държавата не е решила този
проблем?
- Тогава оставката на заместник-директора на Гранична полиция Деян Моллов и разместванията по върха на дирекцията решават ли нещо от проблема?
- Първо, рано е да се каже. Второ, оставки и размествания, в което и да е ръководство, сами по себе си не решават нищо. Не бъдат ли взети спешно широк комплекс от мерки, просто в един момент ще се наложи отново да се искат оставки и да се правят размествания. Които отново няма да решат нищо. Голям кръг от проблеми са извън компетентността на ръководството на Гранична полиция. И най-вече финансирането. Сигурността струва пари. Много пари. И винаги накрая получавате ниво на сигурност, реципрочно на размера на инвестираните средства. Тогава кой има изгода този трафик да не спира? Като оставим настрана мигрантите (защото в случая не става дума за бежанци, а за отправили се към Западна Европа икономически мигранти), разбира се, на първо място са организаторите на трафика, каналджиите и тези, които ги управляват и ръководят. Защото трафикът на хора е изключително доходоносен бизнес.
- Какво трябва да направи държавата или ще чакаме следващия случай, при който гранични полицаи или техни колеги от МВР ще загинат при изпълнение на служебния си дълг?
- Това, което не е направила през последните 10 години. Аз изброих много от нерешените въпроси, без да имам обаче претенциите, че списъкът е пълен. Към него със сигурност има още какво да се добави. И това трябва да се направи спешно, за да се намали до минимум рискът от следващ случай. Защото залповете, с които изпращаме загинали колеги и речите на политиците по време на траурните церемонии, не вършат работа. Тези залпове биха могли само да кънтят в
ушите на политиците и да ги подсещат, че не са си свършили работата. А речите… речите, каквото и да се говори в тях, следва да се приемат като признание, че наистина не са я свършили.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм!