Тиан Ставрев, специално за Епицентър.бг
Генералният мениджър на Viber за Централна и Източна Европа Атанас Райков прие ново предизвикателство, в което да сподели свой опит. Той участва в официалното откриване на нов Международен образователен център в Гоце Делчев, като изнесе и първата си лекция за конкурентоспособността в ерата на глобална икономика на знанието.
Заедно с него, за откриването на новата сграда,кметът на Гоце Делчев Владимир Москов официално преряза лентата на Международен Образователен Бизнес Център. Събитието по случай откриването му уважиха много гости от България и съседна Гърция.
Те имаха възможността да разгледат картини на най-продавания съвременен гръцки художник Янис Нику и да чуят няколко лекции по време на провелия се след това семинар.
Идеята да възродят образованието в Гоце Делчев се ражда преди 10 години в главите на двамата братя Мариан и Георги Темелкови, родом от там. Да създадат място, в което обучението и бизнеса, желанието и опита да се срещат, и то в международен мащаб. През 2005 г. те закупуват сграда на бившата хигиенна база в родния си град и се захващат с преобразяването и превръщането й в център.
Целта на новата сграда е да събира и помага на млади студенти в ориентирането им за личностно развитие и различни обучителни семинари за мениджърски умения, обучения за самотни родители и дори групи по йога.
Първият лектор Андрей Илиев проведе обучение за журналисти на тема: „Психология на успеха – език и мисъл“. Те имаха възможност да видят и как по време на уикендите в Гоце Дечев, успешно ще се съчетава полезното с приятното, научното с отдиха и почивката, като се насладиха още на екскурзия из съседните китни български села Лещен и Ковачевица и отседнаха в също новооткрития хотел-дворец – Valentina Castle.
Повече за основателите
Мариан живее в Манчестър, Англия, където е завършил висшето си образование. Понастоящем е един от управляващите партньори в Global Executive Search Practice „Джордан Шепард“.
Занимава се с консултиране, бизнес развитие, бизнес интелигентност, сливания и придобивки, или т.нар. „headhunter”за световни компании. Отделно от това, откакто пребивава тампомага на българи да учат и да си намерят работа.Така с времето той започва да мисли как може да се създаде международна среда, която да свързва образованието и бизнеса. Решава да я локализира в България и по-конкретно в родния му град, заради силната връзка с това място, заради близостта с Гърция.
Тук идва главната роля на брат му Георги, който живее в Гоце Делчев, и е работил в сферите,като се започне от ресторантьорство, премине се през хотелиерство, пътно-транспортен бизнес, износ и внос на стоки, менажиране на производствен процес във фабрика, както и удовлетворяване на нуждите на клиентите и се стигне до бизнес с недвижими имущества и строителството, той поема с две ръце идеята на брат му и двамата имат амбицията да направят Гоце Делчев нвово образователно място.
Мариан ще помага с контактите и идеите си от Англия, а третият им партньор ще отговаря за обученията. Андрей Илиев определя себе си като търсещ човек. Академичното му търсене премина през няколко образователни степени. Завършва „Автоматика“ в Технически университет – София , „Българска филология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, учи по разменна програма „Еразъм“ в Universidad de Granada, Испания, „Международен Бизнес“ в НБУ и в момента магистратура „Cognitive Semiotics“ в TOP 100 университет в света – Aarhus University, Дания.
Този опит му дава възможността да разбере колко важно е младите да се ориентират в академичен и професионален план още докато са в училище. През 2012 г. създава платформа за академично ориентиране и за обучения от ново поколение. Започва да изнася презентации в училища в различни градове в страната, преподава български и английски език и води тренинги и обучения за личностно развитие. Тогава разбира с какво наистина иска да се занимава - да помага на хората да превръщат мечтите си в ясни и конкретни решения.