В слънчевия Глазгоу много гласоподаватели не криеха днес, че са за оставане на Великобритания в ЕС, като си даваха сметка и че вот за излизане от общността може да доведе и до независимост на Шотландия.
„Да бъде в ЕС е предимство за Шотландия. Ще бъде глупаво да го напуснем”, казва Джема Росария, 24-годишна чиновничка, която идва да даде гласа си на референдума в източната част на Глазгоу – най-големият град на Шотландия.
„Не бих искала да се стигне до „Брекзит”, но ако се случи, това може да е от полза за Шотладния, защото можем да проведем нов референдум”, разсъждава Росария, като разкрива, че тя е гласувала за независимост през 2014 година. Тогава привържениците на независима Шотландия не успяха да надделеят и получиха 45% срещу 55% за оставане в Обединеното кралство.
Шотландската национална партия, която се бори за самостоятелност от Лондон, доминира в шотландската политика и все още иска независимост, но казва, че ще свика нов референдум, само ако има отчетливо мнозинство от граждани, които са за независимост след вот в полза на „Брекзит”.
„Ако ще напускаме ЕС, предпочитам да скъсаме с Обединеното кралство”, смята Майкъл Ренфрю – 23-годишен студент по икономика, който има рижава брада и носи джапанки. Той предвижда, че взимането на решения и властта ще станат много по-централизирани в Лондон.
Аманда Уокър – 42-годишна учителка, добавя: „По-добре да запазим това, което имаме.” Тя смята, че днешният вот е важен за червенокосата й дъщеря с ученическа униформа.
На близкия паркинг 49-годишен мъж раздава листовки в подкрепа на еврочленството и предвижда, че шотландците масово ще гласуват за ЕС. Допитванията показват, че шотландците са много по-проевропейски настроени от англичаните, които са дълбоко разделени.
Шотландският премиер Никола Стърджън каза, че Шотландия очаква силен вот в полза на запазване на еврочленството и това може да балансира резултата на национално равнище. След като пусна бюлетина, Стърдъжън посочи, че е „много важно Шотландия и Обединеното кралство да останат в ЕС, защото там има изобилие от работни места, търговия и инвестиции, които зависят от мястото ни в общия пазар”.
„Допитванията сочат, че резултатът ще е на кантар в национален мащаб, затова е наистина важно да се гласува, ако искаме да сме сигурни, че мястото ни в ЕС е защитено, че няма да позволим на вътрешните разделения сред торите да ни оставят извън Европа”, добави Стърдъжн.
Винсънт Мелън – асистент физиотерапевт, заяви, че Англия и Шотландия би трябвало да са с равни права.
„Ако само Англия гласува за излизане, няма да е честно”, смята той.
Таксиметровият шофьор Джеймс Балантайн обаче, обяви, че ще гласува за излизане от ЕС. „Има прекалено много мигранти от Европа. Идват тук и получава работа, помощи”, изтъква той и заключава, че шотландците трябва да си върнат контрола върху собствената им страна.
Източник: АФП/БГНЕС