Големи, малки и средни фирми на ниско напрежение масово се отказват от енергото и сключват договори за доставка на електроенергия от търговци на ток с огромни отстъпки в цената в размер на 20-30%. Това стана ясно на среща на ръководството на "EVN България" с журналисти.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е очакваше, че до лятото на 2016 г. около 35% от стопанските клиенти на ниско напрежение ще се откажат от регулираните цени на тока и ще си изберат доставчик на свободния пазар. Вместо това още до края на януари от либерализацията са се възползвали 44% от фирмите на ниско напрежение в региона. Това съобщи Гочо Чемширов, зам.-председател на съвета на директорите на „EVN България Електроразпределение“.
Причината за щурма на свободния пазар от фирмите е, че в действащите тарифи на КЕВР има кръстосано субсидиране – бизнесът плаща по-скъп ток, за да може цените за бита да са по-приемливи. Така заради ускореното излизане на фирмите на свободния пазар ЕVN губи около 6 млн. лв.
В същото време търговците на свободния пазар на ток съблазняват бизнеса с оферти за 30% по-евтин ток.
„Това е напълно възможно. В момента средната цена на електроенергията на ниско напрежение за фирмите, определена от регулатора, е 146,9 лв. за мегаватчас, докато за населението е 106 лв./ мвтч“, обясни Чемширов.
Точно поради тази разлика в момента битовите абонати нямат интерес да се отказват от енергото и да си търсят доставчик на свободния пазар.
При тази ситуация още през ноември миналата година от EVN са внесли в КЕВР искане комисията да определи два вида цени на НЕК за крайните потребители – за бита и за фирмите. Срокът за произнасяне на регулатора по този въпрос е изтекъл на 29 февруари тази година, но решение не е обяявено.
Затова EVN обяви преди ден проект за промени в цените на тока от 1 юли само за населението. Според изчисленията на енергото кръстосаното субсидиране ще отпадне, ако дневната тарифа в Югоизточна България се повиши с 2,3% - от 17,077 ст./квтч на 17,477 ст./квтч, а нощната – с 3,5% - от 9,699 ст. на 10,041 ст./квтч.
Възможно е това да стане без промяна в крайните цени за населението, ако във връзка с поевтиняването на природния газ КЕВР намали добавката „Задължение към обществото“, която за населението е „скрита“ в общата цена на тока от НЕК.
На територията на Югоизточна България има общо 98 131 стопански клиенти на средно и ниско напрежение. От тях 94,1% са дребни и все още купуват ток от енергото на регулирания пазар, а 5,4% са излезли на свободния.
Точно те обаче са най-големите консуматори на електроенергия, показва статистиката на EVN. На тях вече се падат 70,7% от цялото потребление на ток за стопански нужди в Югоизточна България, което през миналата година е било 4,482 милиарда киловатчаса.
Наблюденията на дружеството показват, че всеки месец най-малко 300 фирми от неговите стопански клиенти излизат на свободния пазар на ток.
Броят на фирмите, които са решили да се възползват от либерализацията, е бил най-голям през юни миналата година. Тогава 641 клиенти са си избрали друг търговец и са се отписали от енергото. През юли броят им също е бил голям - 621 фирми тогава са предпочели свободния пазар на електроенергия.