Швейцарците ще решават на референдум през юни да се въведе ли безусловен доход за всички нейни граждани от 2250 евро на месец, предаде ТАСС. Ако отговорът е „да“, то страната на шоколада ще стане първата в света, която ще гарантира определена сума на жителите си без да правят нищо. Това ще струва на бюджета 187,2 млрд. евро годишно, от които повече от половината ще дойдат от данъци, а останалите от социални фондове.
Средната заплата в Швейцария варира от 4050 евро до 6120 евро. Билетът за градския транспорт струва между 1,8 и 4,04 евро, а наемът е между 900 и 3420 евро. Сред авторите на инициативата е бившият председател на парламента Освалд Сиг.
Според поддръжниците на инициативата гарантирането на минимален доход няма да насърчи хората да работят, а ще им позволи да работят това, което наистина им харесва, дори да е по-малко платено.
Според социологическо допитване само 2% биха си зарязали работата, ако им се гарантира някаква сума, а 56% смятат, че проектът няма да види бял свят.
Досегашното експериментално въвеждане на гарантирания доход показва, че хората не напускат масово работа, но започват да живеят по-добре. Такива опити са правени през 1974-1979 г. с жителите на канадския град Дофин, на които са давани по 100 долара месечно (450 долара сегашни) и в две области в Намибия през 2009 г., където на жителите до 60 години се давали по 100 намибийски долара (6,2 американски долара, а на по-възрастните по 28 долара на месец. Резултатът бил понижаване на бедността , спад на престъпността и повишаване качеството на детското здравеопазване.
През ноември се очаква и правителството на Финландия да приеме законопроект, който да гарантира на жителите й базов доход от 550 евро на месец, които няма да се облагат с данъци. В замяна получаващите ги трябва да се откажат от каквито и да е социални помощи.