Присъединяването към еврозоната ще ни интегрира още повече, което е толкова важно в сегашните трудни моменти. Това каза пред журналисти Симеон Сакскобургготски, министър-председател на България в периода 2001 – 2005 г., предаде БТА.
Той участва днес в българо-румънски форум на тема: "Либералите оформят бъдещето: 20 години от Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС", който се провежда в двореца "Врана".
Живял съм в чужбина толкова години. Видях с очите си и в Италия, и в Испания момента на преминаване към еврото. Нищо трагично не се случи, посочи Симеон Сакскобургготски. Той припомни, че присъединяването към еврозоната е залегнало в договора за присъединяване към Европейския съюз отпреди 20 години.
Мисля, че това ще е в полза на всички. Понякога новите неща предизвикват известни опасения, подчерта той. Ние сме в значим съюз и организация. Можем само да се гордеем с това и да продължим с желание и ентусиазъм, добави Симеон Сакскобургготски.
Това е дълъг период в живота на един човек, но всъщност е един миг в нашата история. С общи усилия с Румъния сме постигнали нещо, което навремето чрез войни не се е постигало. Това е една много важна придобивка за двете страни. Ще се усеща все повече, коментира още той.
Организатори на дискусията са Европейският либерален форум и Либералният институт за политически анализи (ЛИПА) с участието на Фондация "Либерална интеграция", OTCA (O Tara ca Afara) и Института за свобода и демокрация (ILD).
4338 | 29 май 2025 | 12:42




Мобилна верси
RSS
