Броят на хейтърите у нас е нещо удивително, каза Симеон Сакскобургготски в интервю за БТВ. Според него не зачитаме достатъчно националния девиз „Съединението прави силата“.
Интервюто бе по повод на 20-годишнината от завръщането на бившия монарх от изграние.
"Трудно е да се опише вълнението и чувствата при посрещането ми през 1996 година, след 50 години изгнание. Единственото, което ме учуди за София е, че не беше се променила толкова, колкото други столици. С малки промени е била такава, каквато я помня, това ме фрапира", заяви Симеон Сакскобургготски.
Не обичам да се натрапвам и да се произнасям по всяко нещо. Нямам призванието да се изказвам. Нямам определен статут и това явно предизвиква притеснение у някои хора, посочи той по повод редките си изяви.
Ако можеше Господ да ми намали с 15-ина години възрастта, може би щях да се замисля за връщане в политиката, пошегува се Сакскобургготски, отговаряйки на въпроса дали би се кандидатирал за президент, например. И продължи: "Симеон Втори пое тежката задача като премиер, което наистина беше голямо предизвикателство, така че в момента не виждам специален интерес или влечение към функцията на президент. Това не е последната ми амбиция. Такъв момент трябва да се прецени внимателно. Моята функция е да обединявам, а не да деля, а да си правя тънки сметки за личните амбиции."
Той обясни и прословутата си фраза: "Ще се оправим за 800 дни", като поясни, че тя често се изговаря наполовина, а неговата мисъл е била, че за 800 дни с прословутото българско трудолюбие може да се направи много за страната "Опитах се да въведа малко по-различна политическа култура, да сме по-отворени един към друг", коментира още той за премиерския си мандат. И продължи: "Не разбирам хората, които се чувстват излъгани. С помощта на хората, благодарение на прословутата позното трудолюбие на българина можехме да се справим. Не обещах, че след 800 дни ще живеем в рая. Немалко останаха да гледат сеир в страни с доза злорадство, надявайки се, че ще се проваля. Ако всички се бяха запретнали, мисля, че можеха да се постигнат много неща за 800 дни., отговори той на въпрос как ще обясни на хората, че не сме се оправили, въпреки обещанието за 800 дни.
Ние тук само драматизираме, че има врагове, които сякаш непрекъснато чакат да ни навредят, посочи Сакскобургготски. По думите му, той имал много тежки моменти като премиер, тъй като той действал съвестно и с цялата си отговорност.
Един от най-тежките моменти беше, когато вицепрезидента Чейни ми се обади да ми съобщи, че в полунощ започнаха действията в Ирак. И аз тогава си позволих да кажа: Надявам се, че знаете какво правите. Смятах, че положението няма да се оправи. И най-страшното беше, когато трябваше да посрещна шестте ковчега на нашите военни, които загинаха в Ирак. За мен беше драма, трагедия, обясни Симеон на въпрос за най-тежките моменти в мандата му.
Нелепо е да се твърди, че Бойко Борисов ми е бил бодигард, коментира още Симеон по повод охраната от страна на фирмата на настоящия премиер при пристигането на Сакскобургготски у нас. "Сега се виждаме много рядко. Позволявам си подобни теми на четири очи, а не да ги пускам в публичното обращение, защото мисля, че не е уважително", посочи бившият премиер на въпрос дали дава съвети на Борисов.
Запитан защо фигурата на Доган продължава да бъде толкова силна в българската политика, Симеон каза, че "ДПС е движение, което си имаше един сигурен електорат. Това е въпрос на еволюция, години, времена и да се разбере ролята в една нормална плоскост, а не да се търсят усложнеия - етнически и религиозни, отговори Симеон. Но отказа да дава оценка дали е добър политик Доган.
Изкуствена митология, отлично манипулирана и дирижирана, нарече той въпроса за искането за връщане на царските имоти.