Снимка: БГНЕС

Обновена в 12.50 ч.

Синдикати и работодатели поискаха реформи и обективни цени на тока

10823 | 29 юли 2015 | 11:30

Внушителен протест се оформи пред Министерски съвет, демонстрантите се отправиха към сградата на КЕВР


С искане за реформи и спиране на кражбите, синдикати и работодатели излязоха заедно на внушителен протест пред Министерския съвет срещу скока на цените на тока, предаде БГНЕС.

 

Настояваме за реформи и обективни цени на електроенергията, заявиха протестиращите и се отправиха към сградата на КЕВР. Не искаме да се караме от кого да бъде платена сметката. Искаме сметката да не бъде надписана, заяви Васил Велев, председателят на АИКБ. Според него сметката е надписана с 1,3 млрд. лева и това се дължи на преференциалните цени, с които се изкупува енергията от американските централи, както и от фотоволтаиците. Синдикати и работодатели призоваха производителите на енергия да продават на обективни цени така, както те продават своята продукция.

 

Протестиращите носят плакати: "Няма да плащаме кражбите в енергетиката", както и такива с искания за оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов. От КНСБ пък заявиха, че 5-те%, които правителството възнамерява да събира, ще доведат до фалит на редица производители на електроенергия. Работодателите отбелязаха, че за първи път в новата българска история те излизат на протест, за да запазят своите предприятия. 

 

Протести имаше и в други големи градове на страната. Около 150 души се събраха днес на пл. Джумаята в Пловдив и преминаха през Главната с лозунги "Да на реформите", "Не на мафията" и призиви за пазарни цени на тока.

 

Сред протестиращите имаше представители на голям търговски център, които се бояха, че ще загубят клиентите си. Имаше представители на холдинг, чиито фирми ще изпитат сериозни затруднения.

 

Най- компактната маса протестиращи бяха роми, работници на предприятие за перилни препарати с турски собственик. Те са вече три седмици без работа, защото заради спор с ЕВН за 170 000 лева, предприятието е с изключено електроснабдяване и работи на агрегат.

 

В шествието участваха и млади фермери от близките села, които също се боят, че след поскъпването на тока, ще се наложи да съкращават работници и това пряко ще застраши бизнеса им. Денят на поскъпването на електроенергията ще бъде " ден на траур за българската икономика", беше идеята, която обедини всички.

 

Представители на бизнеса от Пловдив се включват активно в протеста в София днес, от сутринта автобуси тръгнаха за столицата.

 

Над 40 големи и средни предприятия проведоха демонстрации днес в Стара Загора. Те спряха работа и изключиха мощностите във фирмите за един час.

 

Хиляди работници и работодатели се включиха в протестното шествие и бяха категорични, че повишаването на цената на тока ще бъде пагубно за бизнеса.

 

Увеличението ще доведе до повишаване на цени и загуба на работни места, както и до намаляване на производствени обеми, което от своя страна ще свие пазарите както в страната, така и в чужбина.

 

Протест имаше и в Казанлък. В него се включиха хиляди работници от най-големите предприятия в града на розите. 

 

И русенски фирми от сферата на леката промишленост се включиха в организирания национален протест срещу повишаването на цената на тока. Макар работниците да бяха доста по-малко от очакваното, те компенсираха бройката с колоритна атмосфера.

 

Шествието тръгна от Западната промишлена зона, където се намират повечето от предприятията. Участниците се бяха въоръжили с вувузели, свирки и барабани. Те носеха и плакати с надписи "Да на реформите, не на кражбите в енергетиката". Работниците преминаха по улиците на Русе до площад "Батенберг", озвучавайки протеста си.

 

"Не" на повишаване на цената на тока, "да" на трайно истинско решение на проблема на енергетиката. Такова има, има девет човека които ще заседават в петък, нека да го прегледат внимателно и да вземат правилното решение", заяви изпълнителният директор на една от фирмите.

 

И работници, и работодатели са притеснени, че със скока на цената на електроенергията ще намалеят приходите на фирмите. Ще се наложи увеличение на цените, а оттам пък няма да има пари за работни заплати и може да се стигне дори до съкращения на работни места.


J Clinic
Енергото
ОЗК

От категорията

Иван Христанов: Дадохме 700 000 евро бонуси за служителите в борбата с градушките

Иван Христанов Снимка: БНТ-Ivan-Hristanov-Snimka--BNT_1776420211.jpg

Земеделският министър подчерта, че това е една от държавните агенции, чиято ...

17 апр. 2026 | 13:02

Трайчо Трайков се захваща с договора с "Боташ"

Трайчо Трайков се захваща с договора с "Боташ"-Traycho-Traykov-se-zahvashta-s-dogovora-s--Botash-_1776416114.jpg

"Разговарях с турския колега веднага, след като поех поста и уточнихме ...

17 апр. 2026 | 11:52

AI увеличава умората на мозъка

Изкуственият интелект не намалява работата – той я интензифицира

Изкуственият интелект не намалява работата – той я интензифицира-Izkustveniyat-intelekt-ne-namalyava-rabotata---toy-ya-intenzifitsira_1776448923.jpg

Той не пести време, а засилва темпото: служителите поемат повече задачи, ...

17 апр. 2026 | 22:13

Изкуственият интелект ще засегне повече от половината работни места в САЩ

Изкуственият интелект ще засегне повече от половината работни места в САЩ-Izkustveniyat-intelekt-shte-zasegne-poveche-ot-polovinata-rabotni-mesta-v-SASht_1776449522.jpg

ИИ ще преоформи над 50% от позициите в САЩ, но пълната замяна на хора ще ...

17 апр. 2026 | 21:46

НАЙ-ВАЖНОТО

Да пуснеш бюлетината е акт на принадлежност към нацията, изтъкна президентът (Пълен текст)

Илияна Йотова в извънредно обръщение: Да гласуваме, но да мислим за деня след изборите (ВИДЕО)

Илияна Йотова Снимка: БНТ-Iliyana-Yotova-SNimka--BNT_1776443259.jpg

"Да участваме в изборите означава, че всеки един глас може да се окаже ...

17 апр. 2026 | 18:52

И аз питам: Кой го разпореди? Защо сега? И какво иска да постигне?

Гюров: Прокуратурата е започнала проверки на премиера, министри и главния секретар на МВР
(Видео)

Гюров: Прокуратурата е започнала проверки на премиера, министри и главния секретар на МВР-Gyurov--Prokuraturata-e-zapochnala-proverki-na-premiera--ministri-i-glavniya-sekretar-na-MVR_1776436717.png

Истинската мярка за успех няма да бъде броят на задържаните, а броят на ...

17 апр. 2026 | 17:37

Заради повишената прогноза за инфлацията

МВФ: Новото правителство на България се налага да преразгледа фискалната политика

Хелге Бергер, МВФ: Новото правителство на България се налага да преразгледа фискалната политика-Helge-Berger--MVF--Novoto-pravitelstvo-na-Balgariya-se-nalaga-da-prerazgleda-fiskalnata-politika_1776438352.jpg

Преразгледаната прогноза за инфлацията в България е с около 0,5 процентни ...

17 апр. 2026 | 18:00

Подготвят се 21 нови ракетни площадки в страната

Иван Христанов: Дадохме 700 000 евро бонуси за служителите в борбата с градушките

Иван Христанов Снимка: БНТ-Ivan-Hristanov-Snimka--BNT_1776420211.jpg

Земеделският министър подчерта, че това е една от държавните агенции, чиято ...

17 апр. 2026 | 13:02

САЩ ще поддържат морската блокада срещу Иран до сключването на споразумението

Тръмп: Ще изнесем "лека-полека" урана от Иран

Тръмп: Ще изнесем "лека-полека" урана от Иран-Blokadata-na-Ormuz--Shte-zapochne-li-Tramp-Golyamata-energiyna-voyna--Situatsiyata-e-izklyuchitelno-opasna-_1776166045.jpg

В отговор на съобщение, че САЩ обмислят сделка с Иран за урана на стойност 20 ...

17 апр. 2026 | 20:48

Пикът на бурята ще е в събота и неделя

Пазете се! Адска и рядка 4-дневна магнитна буря удря Земята

Адска и рядка 4-дневна магнитна буря удря Земята-NASA-predupredi--Ochakva-ni-silna-magnitna-burya-i-slanchevo-izrigvane_1721740902.jpg

Слънцето е решило да направи истинско светлинно шоу, чиито последици ще усетим ...

17 апр. 2026 | 19:55

Според него решенията по санкциите и външната политика трябва да се вземат единодушно

Роберт Фицо: Словакия ще съди ЕС заради забраната за руски газ

Роберт Фицо-Robert-Fitso_1776446607.jpg

"Според словашкото правителство това е явно нарушение на всички принципи, ...

17 апр. 2026 | 20:22

Сега предлагат помощ, казах им да стоят настрана, обясни той

Тръмп: НАТО бяха безполезни в свалянето на блокадата в Ормузкия проток

-Donald-Tramp_1776334370.jpg

Президентът благодари на Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар ...

17 апр. 2026 | 21:36

Правителството в Бейрут вече се ангажира да разоръжи групировката

Нетаняху: Израел не е приключил работата си срещу "Хизбула"

Бенямин Нетаняху-Benyamin-Netanyahu_1773169971.jpg

В същото време президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че Израел повече няма да ...

17 апр. 2026 | 18:45