Най-голямата и най-ярка Луна за годината ще може да бъде видяна в сряда срещу четвъртък през нощта у нас. Това е изключително рядък шанс да се наблюдава пълнолунието Синя Суперлуна, което за последно се случило през 2009 г., предаде агенция "Фокус".
Феноменът Синя Луна се получава, когато в годината има 13 пълни луни, вместо обичайните 12. Тоест наблюдава се на всеки две години и половина. Последното такова явление беше видяно през август 2021 г., а следващото ще е през 2026 г.
Комбинацията между Синя Луна и Суперлуна е много по-рядка. След като видим явлението в четвъртък сутринта, то ще се случи отново през 2037 г.
За наблюдението не е необходимо специално оборудване като телескоп. Луната ще бъде видима и с невъоръжено око. В България пиковият час ще бъде 4:35 ч. в четвъртък.
Това ще бъде най-близкото пълнолуние за годината, само на около 357 344 километра от Земята. Това е повече от 160 километра по-близо от суперлуната на 1 август.
Като бонус, Сатурн ще се вижда като ярка точка на 5 градуса в горния десен ъгъл на Луната при залез слънце в източно-югоизточната част на небето, обясниха от НАСА, пише БТА. Ще изглежда, че Сатурн кръжи по посока на часовниковата стрелка около Луната в продължение на нощта.
Облаците попречиха на Маси да предава на живо изгряващата Супер Луна по-рано този месец. Този път той се надява на по-ясно небе, за да може да заснеме Синята Луна, докато тя грее над базиликата „Свети Петър“ във Ватикана.