"Надявам се новият софтуер за случайно разпределение на дела да заработи в началото на следващата година." Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов по време на парламентарния контрол в отговор на питане от народния представител Слави Бинев.
Според приетите срокове от Европейския съюз целият преход за дигитализирането на дела, премахването на хартията и въвеждането на електронно обслужване на гражданите, трябва да приключи до 2020 г.
Новият софтуер, който Висшият съдебен съвет (ВСС) въвежда в момента, е разработен от широка група IT експерти от различни институции. „Следващата голяма стъпка, която трябва да направят институциите и особено ВСС и инспекторатът към него, е да развият собствен капацитет за IT проверки, защото това е липсващ елемент. Сигурността на софтуера не може да се гарантира без сигурността на средата, в която той се прилага“ , каза правосъдният министър.
Изработена е стратегическата рамка за въвеждането електронното правосъдие - Концепция, Стратегия и Пътна карта. Крайната цел е огромна промяна, която ще засегне милиони граждани.
„Хартията ще изчезне и информацията, която се разменя между съда и гражданите, ще се дигитализира. Това наистина е културна и технологична революция. От тази гледна точка наличието на ясно и дългосрочно планиране е много важно и трябва да сме наясно, че този процес не може да приключи с един удар“, каза министър Иванов.
В Пътната карта за електронно правосъдие, която е приета от Министерския съвет и ВСС, са разписани конкретните мерки за преминаване към напълно дигитален формат на правораздаване.
„Първата крачка, от една страна, е създаване на нормативна рамка, която ще бъде направена с приемането от Народното събрание на проекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. Става дума за изключително детайлно разработени норми, чието поредно обсъждане предстои през януари следващата година“, допълни министърът.