Около 100 души, заподозрени, че са пътували към територии, контролирани от "Ислямска държава", са преминали през България миналата година, пише в „Сега". Става дума за граждани на ЕС, подозирани, че са т. нар. чуждестранни бойци.
Голямата част от тях са преминали свободно, тъй като не е имало издадени заповеди за ареста им. При проверка в Шенгенската информационна система срещу името им е излизало само, че са поставени под наблюдение. Това обаче не е основание за арест. Гражданин на съюза може да бъде задържан само ако има издадена заповед от друга страна или ако документите му са с изтекъл срок на валидност. Освен това при проверката не става ясно и за какво точно е поставен под наблюдение конкретният човек. Българските власти са научили впоследствие, че преминалите през страната ни са подозирани в тероризъм.
По-голямата част от тези 100 души са пътували към Турция. Някои от тях обаче са се движели в обратната посока - към Западна Европа. За преминаването на тези хора обществото не е било информирано, тъй като МВР и прокуратурата съобщават само когато са арестували някого по заповед. В последните четири месеца имаше два такива случая - първо бе задържан смятаният за близък до атентаторите срещу редакцията на "Шарли ебдо" братята Куаши - Мурад Хамид. Той бе екстрадиран във Франция. Съвсем наскоро бе арестуван и друг заподозрян в тероризъм - Клемент Мишел. Той също заяви, че е съгласен да бъде върнат във Франция.
И двата случая извадиха наяве сериозен проблем - българските власти твърдят, че нямат основание да следят какво правят тези хора у нас, ако друга страна членка не иска ареста им. Тъй като те не са заподозрени за престъпления, извършени в България, МВР не може да ги издирва. Така Хамид бе оставен необезпокояван два дни, докато не се появи на турската граница. Между влизането на Мишел у нас и опита му да премине в Турция бяха изминали няколко часа.
Именно заради проблема с т.нар. чуждестранни бойци бе направена и промяна в Наказателния кодекс през миналата година. С нея на практика се криминализира пътуването с цел присъединяване към терористична групировка. До момента обаче у нас има само едно такова дело. То е срещу трима сирийци, дошли от Германия, които бяха арестувани преди няколко месеца при опит да преминат в Турция. При разпитите си те заявиха, че са отивали при болната майка на единия от тях. В телефоните им обаче бяха открити снимки на въоръжени мъже, а от прокуратурата заявиха, че има свидетел, според когото тримата са искали да се присъединят към терористична групировка. В момента те са в ареста, а делото им се гледа от спецсъда.
Освен ареста българските власти могат и да експулсират чужденци, ако преценят, че те са опасност за националната сигурност. Такава мярка бе наложена от ДАНС на Мурад Хамид, който в крайна сметка се съгласи да бъде върнат във Франция. През миналата година по този начин са изгонени 29 души.