Следователят Бойко Атанасов, който се прочу с твърденията си за "шпицкоманда" в столичното следствие, се кандидатира за градски прокурор на София. Атанасов участва за четвърти път в процедура за избор на шеф на Софийската градска прокуратура (СГП), като никога досега не е бил избиран, припомня "Правен свят".
Другият кандидат за градски прокурор е Емилия Русинова, която е зам.-шеф на СГП, а в момента изпълнява функциите на ръководител на градската прокуратура. Постът се оваканти след оставка по здравословни причини на Христо Динев.
Днес е последният срок за подаване на кандидатури, а изборът трябва да се проведе на 27 юли.
Участието на Атанасов вероятно е с цел да предизвика шум и скандали, защото нито един от колегите му не го подкрепи в твърденията му за шпицкоманда. Прокурорската колегия едва ли ще подкрепи неговата кандидатура, но това пък ще даде хляб на противниците на обвинител номер 1 Сотир Цацаров да подновят атаките си към него, пише Канал 3.
Атанасов няма големи шансове за поста най-вече заради професионалното си реноме. Оплакванията за неговата работа датират още от 2004-та година, когато на основание заповед №3923 от 21 декември ръководството на Столичната следствена служба започва проверка на работата на следователя от IV териториално отделение Бойко Йорданов Атанасов. Проверката констатира фрапиращи случаи за тотално пренебрежение към работата от страна на следователя.
Особено шокиращ се оказва един случай, при който действията на Бойко Атанасов са могли да осигурят не само тежко осъждане на България пред Европейския съд за правата на човека, но да костват живота на новородено и на родилка.
По следствено дело 53/2002 г. прокурор Петкова от Софийската градска прокуратура констатира, че „предварителното производство не е приключило поради демонстративен отказ от страна на следовател Атанасов да изпълнява задълженията си, поради което обвиняемата Севда Борисова, спрямо която е определена мярка за неотклонение „задържане под стража“, е родила дете от мъжки пол в следствения арест“.
„Следователят демонстрира грубо несъобразяване с процесуалните правила“, констатира проверката. „Отстранете го това лице от разследването, защото то проявява пълен непукизъм и безразличие към делото! Родило се е дете в ареста, а той не знае!“ Това е реплика на член на тогавашния Висшия съдебен съвет, която той изрича на заседание на съвета, след като се е запознал с констатациите за работата на Бойко Атанасов.
Оказва се, че това съвсем не е изолиран случай за немарливост от страна на Бойко Атанасов. Липсата на професионално отношение към задълженията му са констатирани и при други казуси. По сл. дело 55/2003 г. наблюдаващ прокурор установява, че „в продължение на повече от година следовател Атанасов не е извършил нито едно процесуално-следствено действие“; по дознание 4534/2001 г. се установява, че „от дата 13.11.2002 г. до 10.12.2004 г. същото е престояло при следовател Атанасов, който след две години и без да е извършил нито едно процесуално-следствено действие, изпраща делото без номер в СРП с мнение за спиране“; по сл. дело 837/1998 г. „без да извършва нито едно процесуално-следствено действие, с престой при следовател Атанасов повече от две години, същият го изпраща в прокуратурата с мнение за спиране“; по сл. Дело 889/2003 г., възложено на следовател Атанасов, „почти пет месеца в нарушение на законоустановените срокове за разследване, без да иска тяхното продължаване и без да извърши нито едно процесуално-следствено действие, Атанасов праща делото с мнение за спиране“; по сл. дело 439/2000 г., възложено на следовател Атанасов, „многократно просрочвано и в рамките на почти две години, е извършен само един разпит на свидетел с продължителност 10 минути“; по сл. дело 291/2003 г. възложено за разследване на следовател Атанасов, „единствено процесуално-следствено действие е протокол за разпит на свидетел с продължителност 10 минути. След повече от една година просрочване делото е изпратено с мнение за спиране от СРП.“
По сл. дело 451/2003 г., възложено за разследване на следовател Атанасов, „без да са извършени никакви процесуално-следствени действия, е изпратено със заключително постановление за спиране“; по сл. дело 91/2003 г., възложено за разследване на следовател Атанасов, „по делото са проведени три разпита на свидетели с обща продължителност един час, без да са извършени други процесуално-следствени действия, без да е искано продължаване на срока“. Приключено с мнение за спиране. Делото е върнато и след една година и седем месеца, без да са извършени каквито и да е процесуално-следствени действия, делото отново е изпратено със заключително постановление за спиране.
И така общо 23 дела.