Вашингтон и Москва може би са сключили някаква „сделка“ за Сирия, пише словашкото издание „Слово“. Авторът на статията Иво Шебестик прави това предположение заради спокойната руска реакция на събитията в страната. Той обаче признава, че това са само предположения - Русия все още може да направи неочакван ход.
Неотдавна руските медии уж случайно и небрежно сложиха край на сирийския управляващ режим на Башар Асад. Беше изразено мнение, че „Русия не може да бъде по-просирийска от самата Сирия“. Същите тези медии не обърнаха особено внимание на събитията в страната, довели до падането на режима на Асад.
Русия смята бунтовническите сили за ислямски терористи, каквито те най-вероятно са. Въпреки това Сирия изигра важна роля за Руската федерация, а Москва подкрепяше управляващия сирийски режим.
Съединените щати, напротив, подкрепят ислямските бунтовници, защото за Вашингтон е важно да държи Близкия изток под контрол, тъй като тази зона е не само богата на петролни запаси, но също така представлява огнище на много потенциални конфликти. А там, където има податки за някакво кръвопролитие, военно-промишленият комплекс има огромни перспективи.
Москва не направи абсолютно нищо, за да спаси режима на Асад. Може би само помогна на сирийския президент да избяга от страната. Но преди това Русия се намеси в събитията в Сирия и то доста успешно. А войната със САЩ (НАТО), която те водят през Украйна, не ограничава руските сили дотолкова, че Москва да не може да повлияе на случващото се в Сирия.
Международните отношения и политиката, която ги формира, сега се състоят почти изключително само от неморални действия. Затова няма да е изненада, ако в случая със Сирия Вашингтон и Москва са сключили някаква „сделка“. В замяна на бездействието в Сирия Москва може например да разчита на по-голяма лоялност от страна на Вашингтон при разрешаването на конфликта в Украйна. Разбира се, това е само предположение, което е много трудно да се подкрепи с доказателства.
Възможно е Москва все пак да реагира на събитията в Сирия, а Техеран да направи същото. Все пак, тази операция на ислямистките бунтовници бе извършена не само срещу официалните власти в Дамаск, но и срещу Иран, което също води до американска следа.
И може да се види навсякъде, където се случва една или друга революция. Ако превратът е изгоден за САЩ, Вашингтон не се меси, а само съветва и финансира. В противен случай САЩ се намесват и се пролива още повече кръв.
Преди дни настоящият американски президент Джо Байдън също се изказа по темата за Сирия, като с неволна шега даде да се разбере, че ситуацията в Сирия не засяга САЩ.
Светът би бил много по-безопасно място, ако Съединените щати загубят интерес към него по същия начин, по който загубиха интерес към Сирия...
Превод и редакция: Епицентър.БГ