България стана част от глобалната инициатива, като се включи в Похода на свободата. В 200 страни от целия свят се провеждат такива походи днес. Шествието в София, което събра стотици, тръгна от ъгъла на бул. “Витоша” и “Патриарх Евтимий” до Народния театър, където всички участници ще изпишат номера на горещата линия, което пък ще бъде заснето с дрон, предаде БГНЕС.
Очакваме няколкостотин души да се включат в похода в София, заяви Михаил Стефанов - организатор на Похода за свободата. Целта на похода е на глобално ниво да популяризира проблема с трафика на хора. Страната ни за съжаление е на второ място по брой хора, жертви на трафик в Европа. “Това е изключително сериозна тенденция. Ние сме тук, за да популяризираме този проблем”, посочи той. От днес в България започна да работи и първата национална денонощна телефонна линия за борба с трафика на хора.
Телефонът е 0800 20 100 - безплатен е и на тази линия могат да се подават сигнали за хора, които са жертви на трафик, от тях самите или от техни роднини, ако имат съмнение, че техен близък е жертва на трафик. От днес в България започна да работи и първата национална денонощна телефонна линия за борба с трафика на хора.
Освен това този телефон има още една много практична функция - на него може да се проверява дадена фирма за работа в чужбина, така, хората могат да са сигурни за работата, която са си избрали в чужбина. Могат и да получат информация как да се предпазят при пътуване в чужбина и др. 500 са идентифицираните жертви на трафик с цел сексуална експлоатация през миналата година. "Това са данните обаче само за идентифицираните, зад тях се крие огромен брой хора, които ние не знаем. Глобалната статистика сочи, че около 1% от всички жертви ще бъдат някога идентифицирани и спасени, ако приемем това и 500 е 1%, тогава жертвите са десетки хиляди”, коментира Стефанов. Той обясни, че повечето случаи остават неразкрити, защото самото престъпление трудно се разкрива. Когато става дума за трафик на органи нещата са още по-трудни.
В Европа хиляди българи стават жертва на сексуална експлоатация, но и на трудова експлоатация, която на моменти може да придобие дори елементи на робство, като се вземат документите на работниците и биват принуждавани да работят огромен брой часове, без да могат да се приберат в страната си и без заплащане, стана ясно още от думите на Стефанов. Освен това има и хора, които са жертва на трафик за органи, както и такива с цел трафик на бебета. “Линията е подготвена да работи по всички тези случаи”, обясни той. Страната ни за съжаление е на второ място по брой хора, жертви на трафик в Европа.
Когато става дума за трафик на органи нещата са още по-трудни, защото самите трафиканти се крият много добре, тъй като това е едно от малкото престъпления, за които наказанията наистина са изключително сериозни. За съжаление в България има случаи при трафик с цел сексуална експлоатация, да приключват с условна присъда.