Терапия в "солена" стая
Учени са експериментирали с нестандартна терапия, базирана на "бабешки лекове". Оказало се, че новата процедура безотказно помага при простуда, тежък бронхит и остри форми на респираторни алергични реакции.
Поставяли пациентите в стаи, чиито стени са облепени със сол и ги молели да се отпуснат. В помещението постоянно циркулирал въздух, който помагал на частиците на солта да се смесват с кислорода. тази наситена въздушна смес, вдишвана от пациентите, подобрявала тяхното състояние.
Изяснило се, че частиците на солта отделят мъртвите клетки и бактериите от носа и дихателните пътища. Успокояват възпалените бронхи и укрепват имунитета. Интересното е, че подобна терапия вече се използва за лечение на неврози, предизвикане от нещастна любов, които често водят до самоубийствени мисли.
Храна без вреда
Ако правилно подбирате храната си, при физическа активност вожете да изгорите до 22% повече мастни натрупвания.
до този извод са стигнали експерти от Лондонския институт по хранене. най-важно се е оказало, че мъжете е по-добре да тренират преди ядене, а жените - след.
Д-р Адам Колинс събрал 30 доброволци (13 мъже и 17 жени). В продължение на четири седмици те посещавали по три пъти различни тренировки: високоинтензивен фитнес, плуване и велотренажор. Преди и след заниманията им давали да пият - на едни обикновена вода, на други - въглехидратни напитки.
Изследователите отчитали колко мазнини изгаряли в състояние на покой, какво е било теглото, обемът на талията, нивото на захарта и мазнините в кръвта.
Оказало се, че жените изгарят повече тлъстинки, отколкото мъжете. А ако са изпили въглехидратната напитка преди тренировката, изгаряли с 22 на сто повече мазнини.
Експертите съветват дамите да изчакат най-малко 90 минути след тренировка, преди да си хапнат.
При мъжете, обаче изгарянето на мазнини било с 8 на сто повече, ако изпият въглехидратната напитка след спортуване.
Многодетните майки стареят по-бавно
Многодетните майки изглеждат по-млади от връстниците си. до този извод са стигнали френски физиолози.
Тънкостта е там, че техните дълги теломери (защитните краищата на хромозомите им) работят различно, не както при останалите жени.
Обикновено всеки път, когато клетката се дели, теломерът се съкращава. И в крайна сметка престава да защитава хромозомата, защото става прекалено къс.
Клетката започва да старее и престава да работи нормално. Вече е научно доказано, че с раждането на всяко следващо дете теломерите, наопаки, се удължават.
Изследователите събрали група от 75 жени, които проучвали и следили в продължение на 13 години. В началото и в края на периода им направили вътрешноклетъчни измервания.
Майките с повече деца за 13-те години проучване показали по-дълги теломери.
Според експертите, възможно е положителния ефект да се дължи на естрогена (неговите нива нарастват, когато жената износва бебето си). А този хормон е антиоксидант, който защитава клетките.