Между ГЕРБ и БСП ще има разлика от около 70 000 до 100 000 гласа. Едва ли обаче тази преднина ще се стесни. Обичайно е за БСП в ранните часове процентът да е по-голям. Необичаeн и изненадващ е малкият процент за партия "Воля". Това заяви пред Пик социологът и главен асистент в "Софийския университет" д-р Димитър Димитров.
"Тихомълком през кампанията се изключваха онези около 20 депутати, които г-н Марешки ще има в парламента. Не бива да гледаме на екзитполовете като на изборни резултати по много причини. Много хора не искат да бъдат интервюирани, не казват за кого са гласували, дори лъжат", обясни той.
"Напълно нормално е при извадка с реални числа дори да се случи изненада и както беше с АБВ, те да преминат бариерата с 0,15%, което е около 4000 гласа", добави социологът. По думите му партийните активисти през годините са се научили не как да остават под бариерата с 4000 гласа, а как да я преминат с толкова.
"Трябва да се направи някакъв вид смесена система за изборите, в която да има и малки партии, но и да има възможност най-голямата партия да постигне 120 мандата", обяви главният асистент в "Софийския университет". Според него, ако ГЕРБ спечели изборите и оглави коалицията, ще се води задълбочен разговор за изборната система и правилата, по които ще се провеждат изборите.
"Склонен съм да вярвам, че ще имаме по-голям мандат в това правителство. Той ще бъде по-голям от 2 години. Ако е 4-годишен мандата, през 2021 година ще ни предстоят накуп и парламентарни, и президентски избор", уточни д-р Димитър Димитров.
По думите му ще отпаднат една част от участниците в предишното управление. "Според мен трипартийна коалиция може да бъде съставена. Единият вариант е ГЕРБ, Патриотичен фронт и Реформаторски блок, а другият е с участието на Веселин Марешки", заяви социологът.