Спалното бельо от лен е едно от най-популярните и предпочитани в света (разгледайте предложенията на PoPijami.bg), а зад неговата популярност се крият цял куп качества, които човек може да хареса и оцени.
Истината е, че ако един път пробвате да спите на ленени чаршафи и калъфки, трудно ще направите компромис да смените тази материя с друга след това. И така нека видим кое прави тази материя толкова специална.
Изключителна здравина
Спалното бельо от лен е известно със своята здравина и издръжливост на накъсване. То има най-здравите влакна, които по устойчивост на скъсване превъзхождат памука с около 30%. Много често онези чаршафи и калъфки, които вашите баби и дядовци ползват вече няколко десетилетия, са изработени именно от лен.
Екологично чист естествен материал
Ленът е екологичен материал, който освен това е и биоразградим, което ще рече, че не представлява никаква опасност за околната среда. Освен това е хипоалергенен, което го прави идеален за чувствителни хора.
Лесен за поддържане
Първоначално спалното бельо от лен е грубо и стои като надраскано, но с времето материята омеква и пране след пране става все по-мека, гладка и комфортна, но без да се износва или да остарява. Това е единственият материал, който остарява “красиво”. Пере се бързо и лесно, а след това изсъхва изключително лесно. Не задържа мръсотия и неприятни миризми.
Подходящ е за лятото
Ленът е изключително проветрива и дишаща материя, която може да направи летните нощи по-лесно поносими. Несъмнено това е материята, която е идеална за този сезон, още повече, че при обилно изпотяване материята се проветря бързо и стои суха.
Недостатъци на спалното бельо от лен
Спалното бельо от лен може да има изключително много качества, но има и два основни минуса. То е известно с това, че има изключително ниска еластичност, което го кара да се набира.
Има хора, които се оплакват, че на сутринта ленените чаршафи, ако не са закрепени никъде, се набират и намачкват някъде настрани, а човек се събужда директно върху матрака.
Друг недостатък е дългият процес на извличане на влакната от растението, което може да доведе до доста по-висока цена в сравнение с някои други материи, които се предлагат на пазара.