Вътрешният министър Румяна Бъчварова се похвали, че през последните два месеца битовата престъпност спаднала с 24% , а разкриваемостта се повишила с 12,5% . Това стана по време на блицконтрола в парламента.
„Аз съм най-заинтересованият човек да има обективна картина“, увери вътрешният министър. Депутатите обаче отвърнаха на твърденията с викове и дюдюкания. Бъчварова бе категорична, че няма причина да бъдат манипулирани данните по тези два показателя. „Често успяваме да разкрием бързо извършителя, но по-трудно е да докажем престъпленията им“, призна тя.
Бъчварова каза още, че основната част от престъпленията са на територията на охранявани от частни фирми обекти, затова ръководството на МВР разговаряло с тях и поискало да се разшири периметъра на работата им. Бъчварова разказа, че на национално съвещание във вторник са разработени основни насоки в работата на МВР през годината. „Ще се променят часовете на патрулите и маршрутите им, но има сериозен недостиг на кадри“, призна тя.
Според Бъчварова броят на регистрираните оръжия в страната бил твърде голям и не бивало да се разрешава разширяване на обхвата на самоотбрана.
Вътрешният министър обяви, че средно на година системата напускат 4200-4500 души, а за обучение на нова кадри трябвали около 6 месеца.
Бъчварова не отговори колко военни ще са необходими на границата. Но каза, че има разчети, има план с 4 варианта. Всичко зависело от развитието на ситуацията. В началото щяло да се тръгне с по-малко военни, а ако се наложело щели да бъдат командировани и още.
Вътрешният министър каза, че в ГДБОП работят по около 300 сигнала за корупция по високите етажи на властта. Имало и около 51 заведени дела, за половин година. Те били два пъти повече от заведените през 2014 г.
Бъчварова отрече да е имало през уикенда акция на ДАНС в хотел „Берлин” в столицата.