7% от населението на ЕС не е имало адекватно отопление през зимата, у нас – 3,5 пъти повече. Това са данни на Евростат за 2020 г., посочи евродепутатът Сергей Станишев, откривайки кръглата маса "Енергийната бедност и ангажиментите на държавата", организирана от групата на социалистите и демократите в Европейския парламент.
23.7 процента от българите не са имали адекватен достъп до отопление през 2021 година, за ЕС този процент е 7. Към януари 2022 г. България има най-ниската минимална работна заплата в Съюза - 332 евро, следващата най-ниска заплата е 500 евро. Крайното енергийно потребление на човек в България е 61% в сравнение със средното за ЕС. Разходите на домакинство за енергийни нужди, свързани с дома, в България са средно 15% в сравнение със средноевропейските - в размер на 5%.
Ако плащането се проточи във времето, това ще отложи и получаването на остатъка от сумата по плана, в размер на 10 млрд. лева, заяви Сергей Станишев. Затова той призова за политическа воля и взаимодействие между институциите за приемането на определение за енергийна бедност.
"Имаме нужда наистина от комплексна държавна национална политика за ограничаване на енергийната бедност и за конкретни мерки в подкрепа - и на бизнеса, особено на малките и средни предприятия, и на хората."
Станишев посочи, че България не е приела дефиниция за енергийна бедност. Той посочи, че тази дефиниция е необходима, за да се усвояват средствата от втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост, възлизащи на 1,4 млрд. евро.
"Би ми се искало в Народното събрание да обсъждат тази тема, а не начина на гласуване – правителството да внесе утре дефиницията опира до това НС да я приеме в закона за енергетиката", посочи Станишев.
В България проблемът с енергийната бедност е поставена с особена острота, тъй като доходите ни са 25% от европейските, посочи той. Според него трябва да се ускори работата на институциите, за да се даде дефиниция на енергийна бедност и да се приемат конкретни мерки, които ще позволят на българите да оцелеят през тази и следващата зима.
На форума бе вицепремиерът Атанас Пеканов, министърът на земеделието Явор Гечев, евродепутатът Цветелина Пенкова, председателят на комисията по енергетика в парламента Делян Добрев, знам.-министърът на социалната политика Надя Клисурска, депутатът от ПП Венко Сабрутев, омбудсманът Диана Ковачева, шефът на КЕВР Иван Иванов, президентът на КНСБ Пламен Димитров, кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков, лидерът на БСП-София Иван Таков и др.
В изказването си Самандов посочи, че от 10-те милиарда, дадени в полза на бизнеса и населението, само един милиард е отишъл при хората и малките фирми.
Само девет от 27-те държави в ЕС имат дефиниция на енергийна бедност, посочи евродепутатът Цветелина Пенкова.
Последвайте Епицентър.БГ вече и в Телеграм и Туитър!