Пакистан планирал ядрена бомбардировка на Индия по време на Каргилската война през 1999 г., според бивш високопоставен служител на Белия дом. Информацията стана обществено достояние, след като бившият анализатор на ЦРУ Брус Ридъл написа некролог за Санди Бъргър, който почина от рак в сряда. Бъргър е бивш съветник по националната сигурност на тогавашния американски президент Бил Клинтън, съобщи в. „Индипендънт“.
От ЦРУ предупредили Клинтън за плановете като част от всекидневния строго секретен брифинг на американския държавен глава, който се провел на 4 юли 1999 г., когато Клинтън се готвел за среща с пакистанския премиер Наваз Шариф.
Ридъл написа: „Сутринта на четвърти ЦРУ написа в своя строго секретен всекидневен доклад, че Пакистан подговя ядрените си оръжия за разполагане и възможно използване. Разузнавателните данни бяха много убедителни. Настроението в Белия дом беше мрачно. Бъргър призова Клинтън да изслуша Шариф, но да бъде твърд.“
Тъй като Пакистан започнал конфликта, Исламабад не трябвало да получава каквато и да е компенсация. Президентът трябвало да даде на премиера ясно да разбере, че само с изтеглянето на Пакистан може да бъде предотвратена бъдеща ескалация. Според Ридъл Бъргър бил един от малкото хора, които познавали добре Клинтън и присъщата му склонност към сделки. Но този път нямало място за договорки.
„Това сработи. Шариф се съгласи да изтегли войските си. По-късно това му струва поста – армията го свали с преврат и той прекара десетилетие в изгнание в Саудитска Арабия. Но рискът от размяна на ядрени удари в южна Азия беше избегнат“.
Каргилската война се водеше по протежение на индийско-пакистанската Линия за контрол в Ладакх, в северния индийски щат Джаму и Кашмир. До конфликта се стигна след нахлуване на пакистански въоръжени сили, командвани от ген. Ашраф Рашид, на индийска територия. Индийската армия успя да възстанови своя контрол върху по-голямата част от индийската страна на линията.