Академик Светлин Русев откри снощи подредена от него изложба в памет на един от най-големите оперни баси в света Никола Гюзелев и представи непознатия му талант на художник. Експозицията в столичната галерия „Средец”, намираща се в сградата на министерството на културата, включва 50 негови творби – живопис, портрети, рисунки, създадени в периода 1955-1998 г. Пред почитателите се разкрива по-малко позната страна на баса – той е рисувал ролите си като картини. Основен акцент в изложбата е късен автопортерт, в който Гюзелев изобразявa себе си в ролята на Борис Годунов.
„Когато Никола Гюзелев дойде в Художествената академия, аз вече бях трети курс. Съвсем скоро се чу, че един от „зайците” с голям талант е точно той. Често чувах характерния му глас по коридорите на Академията. А Никола наистина притежаваше ярка дарбаи отлична техника...”, каза пред препълнената зала акад. Русев.
Експозицията бе озвучена с концерт на живо в галерията. Пианистите проф. Атанас Куртев, Йоланта Смолянова, Ивайло Иванов, певците Владимир Стоянов, Николай Кърнолски, Добромир Момеков, Емил Желев участваха в памет на Маестрото. Сред тях има студенти на Гюзелев от Българската академия „Борис Христов“ в Рим, както и певци, учили с Гюзелев в Оперната студия на негово име в София.
Заедно с музиката звучаха и стихове от италианските поети Саба, Унгаретти, Монтале, Квазимодо, които актрисата Анна Мариа Гюзелева поднесе на публиката заедно с фрагменти от новата ѝ стихосбирка посветена на съпруга й Никола Гюзелев „ ... А душата знае”. Допълнителен чар в прекрасната вечер, посветена на великия български изпълнител, внесе и дъщеря му Адриана, която представяше участниците пред публиката.
Изложбата и концертът бяха организирани от Фондация „Никола Гюзелев” и Асоциация „Артемидия” с подкрепата на Министерството на културата и с патронажа на Италианския Културен Институт в София.
Малък прощад съвсем близо до Орлов мост в столицата вече носи името на великия български оперен бас Никола Гюзелев. Малцина знаят, че малкото триъгълно пространство, очертано от улиците „Цар Иван Асен“, „Виктор Юго“ и „Янтра”, е кръстено на Маестрото с решение на Столичния общинския съвет от края на месец юни.