Има недостиг на евробанкноти в обменните бюра с повече от 50% се е повишил интересът към обмяната на левове в евро след положителните конвергентни доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, съобщи финансовият експерт Макс Баклаян.
В някои обменни бюра има повишаване на цената му до 1.97 лева за курс продава.
Търсенето на евро надвишава предлагането около 10 пъти, но са малко клиентите, които са били върнати. Експертът обаче очаква търсенето да се засилва.
Няма въведени лимити за обмяна на левовете. Все още не се налага да се правят заявки за обработка на превалутирането, но скоро и това е възможно, тъй като икономистът очаква търсенето на евро да продължи.
Обемите на конвертираните левовете в евро в столицата София се равняват на сумарните количества във Варна, Бургас и Пловдив.
Какво ще се случи с парите, които имаме вкъщи – дали да не ги обменим в евро още сега.
Според финансовите експерти има едно правило – така наречените бели пари за черни дни трябва да се държат във валутата, в която се харчат. Иначе казано ако имате заделен някой лев днес и той е предвиден за спешни нужди, като това да можем да платим някакво лечение или да купим лекарства – то тогава е добре тези пари да са в левове, за да не се чудите къде да тичате да сменяте спешно евро или долари, които пазете в чекмеджето. Какво обаче ще правим с тези левове след 1 януари?
След въвеждането на единната валута левовете, които са останали в чекмеджето у дома или в портмонетата ни, ще могат да бъдат обменяни в банките, в пощите, за районите, където няма банкови клонове, и в БНБ.
През първите 6 месеца банките ще обменят безплатно левовете ни. Няма ограничения за количествата банкноти или монети, които искаме да сменим. За суми над 30 хиляди лева обаче трябва да подадем заявка – 3 работни дни предварително. За да се избегне евентуално висене на опашки, може би било по-добре още сега да внесете в сметките си левовете, които имате у дома. Тогава те автоматично ще се превърнат в евро в нощта на 31 декември. А някои банки вече отмениха таксите си за внасяне на левове за техните клиенти.
Другата възможност за смяна на левове с евро – пощите. Но не всички пощи, а в над 2000 клона - там, където няма офиси на банки. И тук първите 6 месеца няма да има такси. При пощите обаче има някои детайли, на които трябва да обърнем внимание. Там ще се обменят до 1000 лева на ден на човек. В 1000 клона ще има възможност да се занесат и до 10 000 лева, но след предварителна заявка – от 3 до 5 работни дни. В пощите няма да може да обменим левови банкноти и монети ако сумата е над 10 000 лв.
Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.
КЗК ще глобява с до 10% от годишния оборот за необосновано вдигане на цени
Освен в София, Централната банка има поделения и в Пловдив, Бургас, Варна и Плевен. Там завинаги ще може да разчитаме, че ще ни сменят левовете или стотинките.
След като изтекат първите 6 месеца и банките и пощите не могат да ни откажат да ни сменят парите, освен при липса на касова наличност. Но от 1 юли може вече да въведат такса за тази услуга. Тя трябва да е изнесена на видно място.
Едва след края на 2026 г., след като е минала година от въвеждането на еврото у нас, тези институции може да решат да прекратят услугата обмяна на левове в евро.
Ако решим да отворим касичката си догодина и да платим със събраните монети в магазин – в първия месец на 2026 г., когато все още можем да плащаме в левове, трябва да знаем, че продавачът може да откаже да приеме повече от 50 броя монети. Ако плащаме с банкноти левове – няма право да ни откаже, колкото и много да са те. А рестото ни трябва да е в евро.
След 31 януари плащаме вече само в евро. Няма ограничения нито за евровите монети, нито за евровите банкноти. Рестото логично също ще е в евро.