Дебатът във Франция за мажоритарната система е интересен. Когато ядосаш хората, няма пропорционална, няма мажоритарна система - всичко минава под ножа.
Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ социологът Мира Радева, която коментира отхвърлената от Народното събрание мажоритарна избирателна система. Радева припомни случая със спечелването на изборите от Симеон Сакскобургготски и НДСВ през 2001 г., когато те бяха абсолютно нови за политическия ни живот.
Заедно с нея гост в студиото беше и депутатът от "БСП за България" Таско Ерменков, който застъпваше противоположна теза.
Той бе запитан дали депутатите от БСП биха подкрепили идеята за нов референдум за мажоритарната систма, лансирана от шефа на правната комисия в парламента Данаил Кирилов. Защо не, каза депутатът.
"Когато хората искат да пометат политическата класа, избирателната система няма значение. Нашите депутати продължават да смятат, че са някаква екстра класа хора, а ние избирателите сме малки и неуки. Депутатите трябва да козируват и да изпълняват желанието на хората, а не да си затварят очите. Точно поради тази причина хората не уважават парламента и депутатите. Те погазиха тяхното желание. Българският избирател познава мажоритарната система - така се гласува на местните и президентските избори", категорична беше Мира Радева.
Заедно с нея гост в студиото беше и депутатът от "БСП за България" Таско Ерменков, който застъпваше противоположна теза.
"Мажоритарната система в България беше предложена по-много странен начин. Няма такава система, като нашата, освен в Африка. Виждаме във Франция какво се случи. Най-важното нещо е представителността и после как се избират политиците. Има много проблеми, които трябва да се решат. Аз гласувах "против" не защото не чувам гласа на 2,5 млн. българи, а защото съм в парламента, за да защитавам гласа на тези 2,5 млн. и на останалите 3,5 млн. души, които не гласуваха на референдума", каза Ерменков. Той цитира латинската максима "Лош закон, но закон" и посочи по повод на малкото недостигнали гласове, за да стане референдумът задължителен, че един глас да не стига, за да стане факт едно правило, то не се прилага.