Премиерът Кирил Петков не знае нито с коя фирма, нито на каква цена се е договарял за доставка на американски втечнен газ.
Това заяви депутатът от ГЕРБ и бивш министър на енергетиката Теменужка Петкова в предаването "Лице в лице" по БТВ. Тя изтъкна, че по време на петъчния контрол премиерът не е дал отговор на нито един от конкретните депутатски въпроси.
Бившият енергиен министър посочи, че през 2019 г. са осъществени първите доставки на американски ВПГ.
32% по-висока цена на газа от въвеждането на посредници от това правителство и те говорят за корупция, възмути се депутатът от ГЕРБ.
Тя заяви, че в ГЕРБ не се притесняват от наредената от Кирил Петков проверка на "Турски поток". Петкова отбеляза, че е правилно тръбата да се нарича "Балкански поток", защото "Турски" е на територията на Турция. За малко да помисля, че министър-председателят има юрисдикция на турска територия, пошегува се тя.
"Нека да направят проверки каквито искат, но аз се надявам в рамките на тези проверки да могат наистина да се запознаят с нещата такива, каквито са", коментира тя.
И продължи: „Надявам да попрочетат някои неща - европейската регламентация в областта на строителството на такъв тип газопроводи. Нека да прочетат и регулаторната рамка на Комисията за енергийно и водно регулиране в закона за обществените поръчки, като ги прочетат се надявам да ги разберат, за да могат да спрат да говорят и да лъжат.“
Запитана вярно ли е, че има загинали работници при строителството на газопровода, бившият министър на енергетиката отговори, че за всички въпроси, свързани с трудовата дисциплина, отговаря строителят - фирма "Аркад". Петкова бе категорична, че при строителството са спазени всички изисквания, свързани с оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС).
5 са точките, по които "Балкански поток" е свързан с газопреносната мрежа на страната, изтъкна тя.
Във връзка с обвиненията, че българските данъкоплатци са дали 3 млрд. лв. за построяването на "тръбата на Путин", Теменужка Петкова посочи, че газопроводът е български. "Ако България не беше реализирала "Балкански поток", щяхме да изчезнем от газовата карта", категорична бе тя. Строителството на потока е финансирано от "Булгартрансгаз".
При реконструкцията на газопреносната мрежа са дадени 752 млн. лв. за нови реверсивни компресорни станции, посочи тя.
683 млн. лв. авансово е превел "Газпром" през юли 2021 г., обърна внимание тя.