Протестът на градския транспорт в София продължава и в петък. Това решиха служителите в общинските дружества, след като синдикатите проведоха среща с местната власт, цитирани от NOVA.
"Синдикатите имат покана в 08:00 часа в понеделник да продължим разговорите, но тази среща ще се състои само ако има разбиране и започне да се движи и наземният транспорт, и метрото, за да не се налага софиянци да бъдат заложници на нашите разговори", посочи по-рано днес кметът на София Васил Терзиев.
След първия ден на протеста – сряда, Терзиев покани на разговор Федерацията на транспортните синдикати към Конфедерацията на независимите синдикати и Федерацията на транспортните работници към Конфедерацията на труда "Подкрепа", които представляват протестиращите.
Кметът предложи увеличение на заплатите на работещите в авто- и електротранспорта, където по думите му има най-голям недостиг на кадри. Синдикатите КТ "Подкрепа" и КНСБ обаче настояват за увеличение на основните заплати в столичния градски транспорт на три етапа - с 400 лв. през 2025 г., с 500 лв. през 2026 г. и с 600 лв. през 2027 г. Това според тях ще стане, като се отпусне допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40,7 млн. лв.
КНСБ освен това очакват 29 млн. лв. за столичния градски транспорт, 6,5 млн. лв. за градския транспорт във Варна, 0,7 млн. лв. за този в Русе и 4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
„Ще отидем на срещата с кмета, но докато няма резултати, няма нещо подписано, хората няма да работят. Това, което кметът е предложил, е хубаво, но не означава нищо сигурно“, коментира по-рано пред БТА Владимиров Цветанов, който работи в автотранспорта и е представител на КНСБ.
Днес е втори ден от протеста под надслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“.
Синдикатите: Не постигнахме никаква договореност
Резултатът от срещата е следният - не постигнахме никаква договореност. Това каза председателят на Федерацията на транспортните работници (ФТР) към КТ "Подкрепа" Иван Кирилов пред журналисти след края на срещата между транспортните синдикати и кмета на София Васил Терзиев. Срещата е във връзка с исканото увеличение на заплатите в наземния градски транспорт, предаде БТА.
Кирилов, който е и общински съветник от "БСП за България, обясни, че те са направили предложение увеличението на основните заплати за служителите и работниците в градския транспорт да не бъде с 400 лв., а с 300 лв.
От страна на Общината са предложени два варианта - увеличение не със 100, а със 180 лв. към основните им заплати или старото им предложение, което е 100 лв. на четирите транспортни дружества, а бонусът само за авто- и електротранспорта да бъде удвоен, обясни председателят на ФТР към КТ "Подкрепа".
Предстоят ни разговори с всички работници и служители, които и в този момент са по депата, за да им обясним какво е обсъдено на тази среща. В следващите два-три часа ще го направим, а те ще вземат решение дали и утре ще бъде спрян наземният градски транспорт или не.
Кирилов обясни, че кметът на София им е отправил покана за нова среща за преговори с условието, че работниците вдигнат барикадите днес. На въпрос възможно ли е работата на метрото утре също да спре, Кирилов посочи, че това ще стане ясно по-късно, но че те ще направят всичко възможно утре София да може да диша и метрото да продължи да работи.
Важно е да кажем, че върнахме диалога на масата за преговори, а не на улицата, коментира председателят на Федерацията на транспортните синдикати (ФТС) към КНСБ Александър Шопов. Той обясни, че транспортните синдикати ще минат през всички депа и ще говорят с хората. Шопов благодари на кмета на София за поканата, както и за отправената покана за още една среща, в която диалогът да продължи. Различното, което успяхме да договорим от увеличение от 100 на 180 лв., все пак е някакъв напредък, отбеляза Шопов.
Той посочи, че дължат извинение на всички граждани, които са били възпрепятствани тези дни, но протестът на работниците и служителите е достоен. По думите на Шопов някои са се опитали да политизират протеста.
Председателят на ФТС към КНСБ ги призова да отидат при работниците и служителите и да видят всъщност, че техните искания са за достойно увеличение и по-добри условия на труд.