-Г-н Трайков, очаквате ли подкрепа от всички партии в Реформаторския блок по време на предизборната кампания?
-Очаквам много по-широка подкрепа, която е далеч над възможностите на Реформаторския блок. Все пак съм кандидат за президент на всички българи, а не на някаква част от тях. Да, нося основополагащите ценности на Реформаторския блок, но хората ще трябва да решат дали лично аз съм в състояние да застана зад вижданията си за работата на президентската институция.
-Смятате ли, че можете да бъде обединител на Реформаторския блок?
-Аз съм безпартиен и задачата ми не е да обединявам политически структури, а да представлявам достойнството и единството на нацията.
-Как Вие и ген. Съби Събев ще привличате избиратели?
-С ясни и открити позиции. На нас не ни се налага да мълчим пред силните на деня, нито имаме намерение да се съобразяваме с други „началници“, защото за нас началник е българският народ и мисля да защитавам именно неговите интереси – както пред съседи, така и пред съюзници, така и пред освободители. Както и интересите му пред български институции, които работят или не работят, в ущърб на интереса на гражданите. Нямам намерение да се харесваме на хората с обещания за пенсии от 5 хиляди лева, социални лъжи, кебапчета и други артикули за подвеждане на избирателите. Ако лъжем днес, значи ще го правим цял мандат. Досега не съм си позволил да го правя, нямам намерение да се променям.
-Какви ще бъдат приоритетите Ви като президент, ако бъдете избран? Защо смятате, че в момента България е беззащитна?
-Основен ангажимент на държавния глава е националната сигурност. Президентът има тази ключова роля. Но националната сигурност не е само териториалната цялост и независимостта на страната, а и демократичното функциониране на държавата и нейните органи. Тук включвам и противодействието на корупцията, на престъпността, здравеопазването, борбата с бедността... Нима това не създава риск от престъпност и не увеличава емиграцията и обезлюдяването на страната? Нали си спомняте, че на предходните избори с кибератака бяха блокирани основните сайтове на държавата. А кражбите като КТБ и „Белене“ – България бе ударена с милиарди! Това не е ли удар върху обществото и държавата? Язовирите? Нали помните, че в мандата ми на министър трябваше със специална комисия да изясняваме собствеността им. На Вас защитени ли Ви изглеждаме?
-Каква е оценката ви за мандата на настоящия президент Росен Плевнелиев?Ако бъдете избран за президент, ще продължите ли неговата външнополитическа линия?
-Оценка мога да дам след края на мандата, а той още не е завършил. Но това не означава, че няма да отдам дължимото и да подкрепям постиженията на президенти, като Желю Желев, Петър Стоянов и Росен Плевнелиев. Президентът може да тушира междудържавни напрежения, може да засили и подчертае мястото ни в Европейския съюз и в НАТО - като главнокомандващ. Той трябва да пази достойнството ни и да не се огъва пред натиск от чужди държави. Няма емоции в изпълнението на този дълг. Вече заявих ясно отношението си към конфликта в Украйна - бяха потъпкани международни споразумения, а Русия потъпка ангажимента си на гарант за териториалната цялост на Украйна. Няма как цивилизована европейска България да одобрява такава политика. Подобно е и с Турция - те са наш добър съсед и съюзник в НАТО, но България, като част от ЕС, не може да затвори очите си пред това, което търпи турският народ в момента. Това са примери, които ясно показват, че дипломатическите усилия са важна функция на държавния глава, а не парадна представителност.
-Кои български политици и институции са виновни за провала на проекта „Белене“ и последвалото решение на Арбитражния съд в Париж България да плати 620 млн.евро на Русия?
-Не можеш да стартираш подобен проект и да се ангажираш с плащания за милиарди, без да имаш договор! Такъв и до момента няма и никога не е бил сключван. В момента плащаме за решения и действия от времето на министрите от тройната коалиция, които продължават да са на отговорни държавни длъжности в енергетиката. Когато става дума за икономика, трябва да се говори за икономика, а „Белене“ е политически проект.
-Трябва ли да строим втора атомна централа или трябва да търсим купувач на реакторите?
-Позицията ми за АЕЦ „Белене“ е ясна и не се е променяла - този проект би могъл да се реализира единствено при стриктно доказан и защитен държавен интерес. Не виждам това да се случва и в момента. Най-добрият - но и най-труден за отстояване в преговорите вариант - е плащането по решението на арбитража да бъде съпроводено с твърдо договорен ангажимент на руската страна да вложи оборудването в друг свой проект на предварително определена цена.
-Как оценявате намерението на изпълнителната власт да започне трайно заселване на бежанци в обезлюдяващи се български общини?
-Властта, както я наричате, като начало трябва да обработва бързо документите на мигрантите и да преценява дали са истински бежанци, за да не се пълнят центровете с излишно пребиваващи хора. Властта, слава Богу, реши да изпрати армията на границата, а следващата седмица започва работа в България и новата европейска агенция за гранична охрана. Концентрирането на много мигранти на едно място създава предпоставки за радикализиране, независимо къде е мястото. Опитът на колегите ни на Запад сочи именно това.
-Бяхте министър в първото правителство на ГЕРБ. Подадохте оставка след посещение на правителствена делегация в Катар, а от тогава премиерът Бойко Борисов не крие негативното си отношение към вас. Каква истинската причина за разрива ви с него?
-Моята оставка не се крие в пясъците на Катар, а в ледовете на Сибир. Това казах при подаване на оставката ми в парламента. Вие сте интелигентен и опитен журналист - мисля, че причината за разрива стана ясна още тогава. Отделно от това обаче, не смятам, че политиката трябва да се основава на лични отношения, които така или иначе се променят.
Трайчо Трайков е роден през 1970 г. в София. Завършил е Първа английска езикова гимназия в София и Университета за национално и световно стопанство, специалност "Международни икономически отношения". Специализирал е финансов анализ, контролинг и мениджмънт в Австрия и Германия.
В периода 2009-2012 г. е министър на икономиката, енергетиката и туризма.
През 2013 г. става част от Гражданския съвет на Реформаторския блок, а през октомври 2015 г. оглавява кандидатската листа за общински съветници на блока. Кандидат за президент на Реформаторския блок.