Ден трети на първото заседание на парламента в опит да бъде избран председател. Въпреки отстъпките на първите 2 политически сили ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната" формула не беше намерена, кандидатура не беше гласувана.
В парламента днес има кворум от 226 депутати.
Отсъстъват депутатите от "Български възход". Това леко свали кворума.
Първо бе гласуван Йордан Цонев - от 226 гласа той получи 103 "за", "против" 100, въздържали се 23.
След това се гласува Кристиан Вигенин - от 226 той получи 73 "за" , против 108, възръджали се 45.
Цвета Рангелова получи 27 "за"
Премина се към балотаж
Йордан Цонев получи - "за" 103, против 101
Кристиан Вигенин получи - "за" 75, против 125
ТАКА БЛОКАЖЪТ ПРОДЪЛЖАВА
Положението вместо да се влошава, става безнадеждно, заяви Вежди Рашидов и призова към РАЗУМ.
Кирил Петков заяви, че трябва да се гласува за кандидата, който е най-достоен - вярвам, че в "Демократична България" има много достойни хора, ние подкрепихме Вигенин, така че има хора в този парламент".
Петков призова ГЕРБ да последва примера на партията му и да приеме възможността да гласува за претендент за поста председател на парламента, който не е излъчен от редиците ѝ.
По време на почивката се проведе втория за деня Председателски съвет.
След два часа разговори участниците в съвета излязоха с тъжни лица и отказаха коментар.
Лидерите не са постигнали съгласие нито за някаква нова формула за излъчване на кандидат за председател, нито за консенсусно за групите име.
Дадената от председателстващия заседанието почивка отдавна надхвърли предварително обявеното време. Тя ще продължи, докато не бъде намерено някакво решение как да се действа нататък.
"Моята формула е да търся докрай изход за избор на председател, защото ще идва тежка зима; няма бюджет държавата. Това не са шеги, с които трябва да се забавляваме на гърба на българския народ! То не е въпрос на истерии, на млади и стари. Дълбоко се надявам този разум тези дни да дойде, защото няма смисъл да се ходи отново на тежки избори, скъпи избори, всичко това е пак фактура от гърба на българския данъкоплатец. Всичко плаща народът. И затова трябва да бъдем отговорни", заяви в началото на заседанието Вежди Рашидов
"Тук, в парламента, нито е мястото за омраза, нито за забавление. Всичко има една малка граница, мине ли се тя - не е добре. И като зрели хора тук, се надявам малко разумът да заработи. Вчера имаше добра крачка на смирение, те разбраха, че са само народни избраници, каза още той.
След това по време на номинациите кандидатите на БСП - Кристиан Вигенин и на ДПС - Йордан Цонев излязоха с речи пред депутатите.
"Предизвикваме подигравки, парламентът е на път да се обезсмисли напълно. Хората ни мразят и скоро ще започнат да ни презират, защото не можем да решаваме проблемите", заяви Кристиян Вигенин от трибуната, след като кандидатурата му отново беше сложена на масата.
По думите му парламентът трябва да заработи. Според Кристиан Вигенин някои от политическите групи предпочитат да няма парламент и да се тръгне директно към избори. "Дали можем да лишим България от милиардите по Плана за възстановяване и устойчивост, да лишим българските граждани да приемем адекватен бюджет на държавата", каза Вигенин.
Йордан Цонев от ДПС каза, че няма притеснения от това откъде би дошла подкрепа за него. Приех номинацията за председател на НС, защото идеята на парламентарната група на ДПС беше в условия на много остра конфронтация между първите 2 сили, третата да поеме отговорността и да отпушим процеса.
"Трети ден виждаме една политическа немощ", заяви пред журналисти в парламента съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев.
Той заяви, че не очаква от ГЕРБ каквато и да е подкрепа.
Василев разкри, че към момента няма да има предложение от страна на ПП за председател на 48-то Народно събрание.
"Тегленето на чоп за председател на НС няма да даде сериозен старт на работата на парламента". Това коментира Даниел Митов.
В момента се търси избираем човек за председател на парламента. ПП искат някакви критерии, но не виждам смисъл в тях. Да бил с високо обществено доверие - еми ние всички сме избрани от хората и явно се ползваме с обществено доверие. Да не е конфликтна личност - как ще се измери? То всички сме конфликтни, защото политиката е терен на сблъсък на идеи, коментира Митов.
"За нас не е въпросът просто откъде ще дойде предложение и кое е името, а каква е формулата". Това заяви съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
„Има два принципа. Единият е политическа формула – събират се определена група партии със 121 депутати около една фигура и избират. Тя е породи въпроси като „Аха, ама вие ще управлявате ли заедно?“, и това кара партиите, когато има идея, те се дърпат, защото трябва да се обясняват“, каза Иванов.
Според него нормалният начин е изборът на председател да е част от формирането на управленско мнозинство, а не просто да се стартира законодателният процес, като подчерта, че това е централен политически въпрос.
„Може би разговорът трябва да започне от въпроса дали всъщност ще има правителство, и тогава мнозинството, което може да се конфигурира около някаква идея, програма и посока, да си избере председател“, смята още Христо Иванов.
На въпрос как ще се деполитизира процесът, той отговори: „Като изборът на тази фигура бъде поставен в контекста, че ще споделя правомощията си, дали с някой друг или със зам.-председателите. Вариантите не са много традиционни, сложни са, но биха позволили всеки да обясни защо е гласувал за това и да отпушим процесът.“
„Предложението на Вигенин не е в едната или другата посока на това, което обсъждаме“, допълни още съпредседателят на ДБ.
"ГЕРБ са в едно безсилие, техен е ангажиментът като първа политическа сила да се справят със ситуацията, но те са в изолация". Това заяви Мирослав Иванов от Продължаваме промяната.
Той бе категоричен, че Кристиан Вигенин отговаря на критериите им за председател на НС и те биха го подкрепили, но това ще се реши в парламентарната група.
След като два дни депутатите направиха неуспешни опити за избор на председател. Партиите на няколко пъти се събираха на председателски съвети, но единственото постигнато на тях беше успокояване на тона на разговорите. В течение на деня ГЕРБ-СДС оттегли своя кандидат Росен Желязков от надпреварата, но и това не реши кризата.
„Възраждане" също оттеглиха номинацията на Петър Петров. В емоционална реч Вежди Рашидов оттегли номинацията си. Тогава лидерът на левицата Корнелия Нинова каза от парламентарната трибуна, че партията ѝ отново номинира Кристиан Вигенин. ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната" решиха да не издигат други кандидатури за поста.
От "Възраждане" предложиха Цвета Рангелова, а от ДПС продължават да стоят зад кандидатурата на Йордан Цонев.
Така беше обявена дълга почивка и днес в 10:00 часа обсъждането на кандидатите продължава за трети календарен ден.
Заседанието отново е водено от Вежди Рашидов като най-възрастния депутат.