Знамето и гербът като символика са забранени по Закона за политическите партии. И в тази връзка – противозаконно е използването им в логото на която и да е партия.
За сведение на Слави Трифонов и юристите около него Епицентър.бг цитира
"ЗАКОН ЗА ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ПАРТИИ
Чл. 5. (1) Политическите партии не могат да използват в своите символи герба или знамето на Република България или на чужда държава, както и религиозни знаци или изображения.
(2) Символите на политическите партии не могат да накърняват общочовешките ценности и да противоречат на добрите нрави".
А в логото на новоурчедената партия "Няма такава държава" се съдържа изображението на българското знаме върху разтворена длан на син фон.
Освен това Законът за политическите партии повелява:
Чл. 7. Учредяването и дейността на политическите партии са публични.
Партията на Слави Трифонов се учреди при закрити врата, без публичност и прозрачност, с взети телефони на участниците в Учредителното събрание и със заповед да не коментират нищо пред медиите.
Чл. 13. (1) Учредителното събрание на политическата партия приема устав на политическата партия с най-малко 500 учредители.
И този член на Закона е нарушен, защото Учредителното събрание не прие нито устав, нито други документи. Изслуша 6-минутната реч на шоумена и бе разпуснато.
Поясняваме това, заради факта, че новият партиец Слави Трифонов оспори твърдението на проф. Огнян Герджиков, че партия "Няма такава държава" може и да не бъде регистрирана от съда заради името си.
На страницата си във фейсбук Трифонов обяснява защо не е прав професорът-юрист, който "би следвало да познава закона по-добре от всички нас".
В текста лидера на новоучредената партия „Няма такава държава“ се казва:
„Позволявам си да коментирам изказване на професор Огнян Герджиков, само защото е бивш председател на Народното събрание и бивш министър-председател. Освен това е и преподавател по право в Софийския Университет. И като такъв, би следвало да познава закона по-добре от всички нас.
Вчера професор Герджиков заяви: “... зaкoнът нe пoзвoлявa пaртия дa урoнвa дoбрoтo имe и прecтиж нa държaвнocттa. A нaрушeниe нa тoвa изиcквaнe ce cъдържa oщe в имeтo нa caмaтa пaртия "Нямa тaкaвa държaвa".
Малко факти.
Първо:
Няма закон в България, който да има такъв текст, какъвто импровизирано посочва професорът.
Второ:
В член 4-ти от Закона за политическите партии пише следното: “Организацията и дейността на политическите партии се осъществяват въз основа на Конституцията, законите и в съответствие с техните устави.”
Трето:
Ето какво пише в Конституцията:
Член 44.
(1) Гражданите могат свободно да се сдружават.
(2) Забраняват се организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите, както и организации, които създават тайни или военизирани структури, или се стремят да постигнат целите си чрез насилие.
(3) Законът определя организациите, които подлежат на регистрация, реда за тяхното прекратяване, както и взаимоотношенията им с държавата.
Пояснявам за професора – в тези текстове на Конституцията се говори за дейност, а не за име.
Четвърто:
Единственото място в Закона за политическите партии, където се говори за име, е следният текст:
Член 14.
(2) Не се допуска повтаряне на наименованието или абревиатурата на друга партия, както и прибавянето към тях на думи, букви, цифри, числа или други знаци.
И пето:
В закона за Юридическите лица с нестопанска цел, който е водещият закон по отношение на сдруженията, а партиите също са сдружение по смисъла на закона, пише следното:
Чл. 7. (1) Наименованието трябва да включва ясно означение на вида на юридическото лице с нестопанска цел.
(2) Наименованието трябва да не въвежда в заблуждение и да не накърнява добрите нрави.
Това са фактите.
В крайна сметка, твърдението “Няма такава държава” не отговаря на въпроса “каква?” Каква “такава” държава няма? Отговорът на този въпрос оставям на вас. Защото, в крайна сметка, държавата е такава, каквато си я направим".
Забележка на Епицентър.бг: Редно е Трифонов да прочете и Закона за политическите партии, щом е тръгнал към тях.
Очевидно Трифонов не благоволява да ползва юридически екип за партията си или ако ползва, юристите му са без елементарни правни познания за законодателството, коментират експерти.
По тяхно мнение съдът няма как да регистрира партия с подобен символ. Спорно е и дали ще мине самото наименование на „Няма такава държава“.
„Има основание съдът да не я регистрира. По закон партия няма право да уврежда доброто име на държавата, а в случая това се забелязва още в названието ѝ...“, коментира проф. Огнян Герджиков.
“Аз не съм алчен за власт. Аз съм алчен за справедливост. Както предполагам и огромната част от вас. Кой нормален човек не иска справедливост?... Искрено съзнавам какво правя, искрено съзнавам отговорността, която поемам, искрено съзнавам, че съм се облякъл с дрехите на отговорността, с която сте ме облекли вие. Суверенът е този, който е майсторът, който създава тази история, аз съм просто инструмент", каза в речта си пред форума Слави Трифонов. Само за часове видеото с нея бе гледано във фейсбук 586 000 пъти.
Припомняме, че Трифонов дойде пет минути преди официалния час за начало на Учредителното събрание - 14 ч, след като самите учредители бяха всарани в злата три часа преди това и стояха там затворени, без телефони, при строго охранявани входове. Трифонов отказа да не се срещне с медии и влезе през задния вход.
По същия, а дори по още по-таен, начин я и напусна след 15-минутното заседание. Първоначално колата му беше докарана пред задния вход, вратата ѝ беше отворена, за да може той директно да се качи, но тъй като имаше няколко репортери, беше предприета тактика Трифонов да бъде изведен от друг вход и да не бъде дори сниман.