Кметът на Галиче и още седем души бяха задържани в четвъртък. Те са обвинени за участие в група, която се занимава с лихварство, палежи, отвличания, побой и рекет. Разследвали ги от края на 2015 година. Обвинителите твърдят, че разполагат с достатъчно доказателства, които уличават Чоков и останалите в престъпленията, предава Нова телевизия.
Според съда има убедителни доказателства, че те са част от организирана престъпна група за лихварство. Съдът обаче не е съгласен, че Ценко Чоков е шеф на групата и че ролята му е била ръководна.
Васил Филиповски, който също беше сред задържаните, ще бъде под домашен арест.
По време на многочасовото заседание стана ясно, че свидетели са разказвали за побои, отвличания и сексуални гаври с длъжници – действия, според тях - дело на групата на Чоков.
Съдът намери за притеснителни свидетелските показания, че прокурори от прокуратурата в Бяла Слатина, както и полицейски шефове, са покровителствали Ценко Чоков.
Социалният живот в Галиче не е можел да функционира нормално, защото Чоков и групата му са тормозили хората, категоричен бе съдът, и допълни, че ако бъдат освободени, те биха могли да окажат натиск върху свидетели.
Aдвокатът на Чоков заяви, че ще обжалва мерките. Иво Найденов намекна, че още преди края на съдебното заседание е изтекла информация, че двама от задържаните ще бъдат освободени, а шестима ще останат в ареста.
Престъпната група на кмета на Галиче Ценко Чоков, която бе задържана в четвъртък, измъчвавала длъжник, като му пъхала шише в ануса. За това разказа самият пострадал пред съда. Гаврата била заснета, за да се показва снимката за назидание и на други длъжници.
На фотото се се виждал мъжът със смъкнати панталони и шише в задните му части, а до него стоял синът на кмета, 12-класникът Мартин Чоков, съобщава „24 часа”. Това стана ясно в спецсъда, където в 17 часа вчера прокурор Росен Радев поиска постоянен арест на кмета, сина му и още 6 членове на бандата, сред които и общинският съветник от Бяла Слатина Касъм Касъмов.
Чоков и останалите от групата бяха докарани при засилени мерки за сигурност, като той в началото не спря да се усмихва на дъщеря си Виолина Кръстева. В залата бе и по-големият му син Спас, който се появи с масивен златен ланец около врата. Баща му съзря украшението и с ръце му показа да го свали, за да не го види съдията. Спас веднага изпълни указанието.
20 свидетели са разпитани по делото като те разказват за организацията на групата. Парите за лихварска дейност давал Ценко на сина си Мартин, който е абитуриент в училището в Галиче. Той ги раздавал в махалата.
Свидетел разказал, че за предаването на 3500 лева Мартин събирал по 1000 лева лихва на месец. Той се занимавал с наркоразпространение, като баща му бил покровител. А приятелите му помагали да събира дълговете. Когато те не успявали, се намесвал самият Ценко Чоков.
Свидетелите разказват и за различни случаи на побой и заплахи за убийство, както и за имотни измами, с който са се занимавали Ценко Чоков и групата му.
Според прокуратурата е налице опасност всеки от обвиняемите да извърши престъпление, ако бъде пуснат на свобода.
Обвинението представи 16 тома доказателства. Сред тях са множество разкази на свидетели, според които Ценко Чоков и групата му се занимавали с наркоразпространение, лихварство, имотни измами и побой.