Откритите в дома на бившия шеф на фонда за лечение на деца Павел Александров ценности са наследство на съпругата му от първия й брак. Това заяви пред БНР адвокатът му Диана Ангелова.
След показната акция, при която ГДБОП арестува Александров и още 7 души, МВР разпространи кадри с намерените юбилейни монети, часовници и обяви, че са открити и 16 000 евро. "Като едно-единствено доказателство, което аз видях, това са филмчетата и клипчетата, които изтичаха по телевизиите с имуществените ценности. Те са семейна имуществена собственост, жена му и той имат втори брак и това се дължи на нейното наследство и на нейния труд, тъй като тя е висш банков служител", обясни Ангелова.
Тя допълни, че в самото обвинение на Александров няма конкретика. "На него трябваше да му се покаже, че това е силата на репресията. Целта е смазването и окалянето на авторитета, за да няма хора, които да се питат защо е отстранен, при условие че фондът работи, и то добре", каза адвокатът.
Според прокуратурата във фонда са вършени длъжностни престъпления и безстопанственост, тъй като е плащан наем за апартамент в Париж, едни и същи лекари са консултирали децата и е работено с представител на турска клиника, като той е получавал процент. Ангелова обясни, че представителят у нас е само един и фондът не може да избира с кого да работи. Тя обясни, че апартаментът в Париж е бил заварен от Александров. "Те не са чак толкова много за специфичните и тежките заболявания на тези деца", каза тя за лекарите, които са консултирали. "Самата организация на фонда не позволява Александров да вземе сам решение и да извърши присвоявания и безстопанственост. Решенията не се взимат еднолично, обсъждат се", обясни адвокатът.
Междувременно здравният министър Петър Москов заяви, че смяната на директора на Фонда не е била прибързана. „Аз нямах абсолютно никакъв изход освен да го сменя същия ден, след като спрямо него и колегите му беше повдигнато обвинение за организирана престъпна група. Моята задача в този случай беше и мисля, че се справихме – да гарантираме работата на фонда и това нито едно дете нуждаещо се от лечение било по-спешно, било в по-планов порядък да не може да се компрометира този процес. Затова фондът трябваше да има нов директор и той трябваше да бъде назначен максимално бързо. Защото видяхте още на следващия ден имаше заседание на обществения съвет на фонда, бяха приети документи за лечение на 15 деца. Тоест това е процес, който не може и не бива да спира и това е моят ангажимент като министър на здравеопазването”, каза той.
За това дали самият Москов е вътрешно убеден, че става въпрос за организирана престъпна група, той каза, че в това трябва да бъдат вътрешно убедени хората, които са повдигнали това обвинение и препрати търсенето на тези отговори от тях.
„МЗ не може да упражнява контрол върху обществения съвет, защото той се назначава от министерски съвет. Нека да кажа следното: Има доклад на Инспектората на министерството, който е пратен преди три месеца в прокуратурата. Дали и това е част от причините прокуратурата и ГДБОП да предизвикат тези действия, аз не мога да кажа и не мога и да коментирам дори и да знам”, каза още здравният министър.