Над половината турски гласоподаватели предпочитат парламентарна система на управление, показва проучване на общественото мнение, цитирано от в. "Хюриет".
57% от участниците са заявили, че Турция трябва да продължи да функционира с настоящата парламентарна система, докато едва 31% искат въвеждането на президентско управление. 12% не са решили категорично. Проучването е направено ден след парламентарните избори – на 2 и 3 ноември, от агенция "Ипсос".
Бившият премиер Реджеп Ердоган се стреми да превърне страната в президентска република от миналата година, когато пое поста на държавен глава.
Три дни след парламентарните избори, които бяха на 1 ноември, говорителят му заяви, че Турция ще проведе референдум за промяна на конституцията в тази посока.
"Въпрос като президентската система не може да бъде решен без народа. Ако механизмът изисква референдум, тогава ще проведем референдум", каза пред репортери Ибрахим Калън.
Агенцията е задала и въпроса дали лидерите на политическите партии трябва да запазят постовете си. Около 80% от запитаните смятат, че председателят на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели трябва да напусне поста си.
Неодобрението е силно и към Кемал Кълъчдароглу от Народнорепубликанската партия – 56%. 38% от участниците смятат, че съпредседателката на Народнодемократичната партия (НДП) Фиген Юксекгаг трябва да напусне, а 35% искат оставката и на колегата ѝ – Селяхаттин Демирташ.
21% от участниците в изследването смятат, че лидерът на Партията на справедливостта и развитието Ахмет Давутоглу не трябва да бъде на поста.