Турското правителство е изготвило официалното си искане към Съединените щати за екстрадирането на ислямисткия проповедник Фетхуллах Гюлен. Формално документът ще бъде изпратен във Вашингтон в понеделник.
В иска са описани общо 10 обвинения, повдигнати срещу Гюлен, включително за организирането на опита за преврат от 15 юли.
Самият Гюлен обяви, че ще се предаде сам на турските власти, ако срещу него има дори една улика. На 22 август в Турция ще пристигне правна делегация от Съединените щати, която да провери доколко са основателни исканията за екстрадирането.
Два дни по-късно американският вицепрезидент Джоузеф Байдън ще направи официално посещение в южната ни съседка. Турският премиер Бинали Йълдъръм предупреди, че затоплянето на отношенията със Съединените щати ще зависи от решението за екстрадиране на Гюлен.
“Ако Америка не уважи искането ни водачът на терористичната групировка ФЕТО да бъде незабавно върнат в Турция, негативните ефекти върху двустранните ни отношения ще бъдат неизбежни”, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу пред японската информационна агенция Киодо.
Чавушоглу посочи, че в Япония действат 15 структури, пряко свързани с Фетхуллах Гюлен - в секторите на образованието, културата и търговията, и настоя за незабавната им забрана, тъй като представляват заплаха за стабилността и сигурността на страната. Той поиска японските власти да върнат обратно в Турция избягалия от генералното консулство в Казан, Русия, турски дипломат, защото е разследван за връзки с групировката на Гюлен и гарантира, че този акт несъмнено ще укрепи двустранното партньорство.
„Западните държави ни обвиняват заради мащабните операции за обезвреждането на свързаните с ФЕТО, но всички разследвания срещу тях се водят съобразно Конституцията и законите на страната. Забавиха се и преговорите за присъединяването на Турция в ЕС, но за това е виновна Европа", увери Чавушоглу.
Запитан дали е на път да се върне смъртното наказание в турското законодателство, той заяви, че не може да бъде игнорирана народната воля, но този дебат трябва да се води спокойно и дискретно. Според него визитата на президента Реджеп Ердоган в Русия е сложила точка на кризата в отношенията след инцидента със сваления руски бомбардировач, а това вече е ключ към изхода от проблемите на региона.
Той посочи още, че Турция няма да промени отношението си към президента на Сирия Башар Асад. Според него опитът за преврат не е повлиял негативно върху икономиката на Турция и не е необходимо японските фирми да вземат превантивни мерки или да се изтеглят от страната.