На 13 декември ударни изтребители МиГ-31К на руските Въздушно-космически сили нанесоха масиран удар с балистични ракети по украински военно-промишлени цели. По-конкретно те бяха насочени съоръжения за производство на 155-милиметрови и 152-милиметрови артилерийски снаряди и цехове за дронове, пише специализираното американско издание Military Watch Magazine.
Барутни фабрики и съоръжения, произвеждащи 125-милиметрови танкови снаряди, също бяха атакувани, като руското министерство на отбраната твърди, че всички удари са били успешни. Тъй като по-голямата част от артилерията и бронетанковите войски на Украйна използват съветски калибри за боеприпаси, западните съюзници на страната се затрудняват особено да набавят 155 mm, 152 mm и 125 mm боеприпаси, тъй като те не се произвеждат масово от присъединилите се към Запада държави.
По този начин неутрализирането на тези отбранителни промишлени цели има потенциал значително да влоши вече осакатяващия недостиг на боеприпаси на украинската армия, който засяга широко бойни единици, вариращи от артилерия до елитни механизирани бригади. Способността на руските въоръжени сили да изстрелват балистични ракети срещу украински цели се увеличи значително поради скока в производството на ракетата с въздушно изстрелване Х-47М2 "Кинжал" и ракетата земя-земя 9K720, използвани от системата "Искандер-М" - увеличение в няколко пъти над предвоенните нива.
Докладите на Белия дом показват, че това е допълнено от придобиване на севернокорейски балистични ракети, като корейската KN-23B се счита за най-опасния клас тактически балистични ракети, действащ в цяла Европа.
Ударът от 13 декември беше подкрепен от атаки с дронове и крилати ракети, като Русия използва все по-често от края на 2022 г. - по-специално ирански дронове Shahed-136 - които от 2023 г. се произвеждат в Русия по лиценз под наименованието Geran-2. Украинските медии съобщават, че в удара са участвали около 40 ракети и са поразени цели в района на Днепър и Сумска област.
Ракетите Kh-47M2 "Кинжал" последователно са били пазени за цели с най-висок приоритет, включително позиции в далечния запад на Украйна, поради много по-големия си обсег от други руски тактически балистични ракети. "Кинжал" може да поразява цели на разстояние до 2000 км от точката на изстрелване, благодарение на огромната кинетична и гравитационна потенциална енергия, придадена на всяка ракета от изтребителите МиГ-31К, които са най-бързите и високо летящи пилотирани бойни самолети в света.
МиГ-31 могат да летят със скорости над Мах 2 - най-високата крейсерска скорост от всички изтребители в света - и могат както да летят, така и да използват всичките си оръжия в близкия космос. Тези летателни характеристики, съчетани с много високия им капацитет за носене на оръжие, правят МиГ-31 оптимален самолет за разполагане на ракети "Кинжал".
Подобно на корейската KN-23B, както и Iskander-M, на която се основава нейният дизайн, "Кинжал" използва полубалистична траектория на ниска надморска височина и е проектирана да има много висока крайна скорост и способност за маневриране през целия си полет. Тези фактори я правят изключително трудна за прихващане.
Президентът на САЩ Джо Байдън съответно отрази консенсусното виждане за този клас ракети, когато заяви през март 2022 г. малко след първото им бойно използване, че на практика е "невъзможно да бъде спряна".
Въпреки че украински източници твърдят, че американските ракетни батареи Patriot са свалили значителен брой "Кинжали"-и, това беше много сериозно поставено под въпрос от анализаторите поради присъщите ограничения на Patriot, както и разширените възможности на "Кинжал". Ракетните системи Patriot много често се оказват неспособни да прихванат атаки с балистични ракети.
Както във войната в Залива, така и по време на йеменския удар с балистични ракети срещу Саудитска Арабия през 2017 г., широко се съобщаваше, че ракетите Patriot са успели да предотвратят големи атаки, само за да се разбере при по-късни разследвания, че те са се провалили напълно, въпреки че ракетните атаки не са били особено сложни.
Очаква се, че подобни разкрития по отношение на украинските твърдения за свалени от "Пейтриът" ракети "Кинжал" ще излязат наяве, след като този разказ окаже желания ефект върху морала както в страната, така и на Запад.
Украински източници масово съобщават за големи успехи в тяхната въздушна кампания, като най-известният е пилотът на МиГ-29 "Призракът на Киев", за когото се твърди, че е свалил голям брой много по-модерни руски изтребители.
Тази история по подобен начин изглеждаше далеч от правдоподобна, но беше широко разпространена на Запад, докато не бе признато по-късно, че е била изфабрикувана за укрепване на морала и в нея на практика няма нищо, което да съответства на реалността.
Превод и редакция: Епицентър.БГ