Създателите на руския МиГ-41 се канят да покоряват близкия космос, пише TMI. Новият изтребител ще може да развива скорости над четири Маха и ще носи противоракетни лазери и електромагнитни оръжия. МиГ-41 е научна фантастика, пише американското издание.
Остава скептицизмът относно изтребителя поради историческите проблеми на Русия с авиационния капацитет и необходимостта да се отговори на търсенето на по-прости самолети като МиГ-35, отбелязва TNI.
Корпорацията МиГ казва, че МиГ-41 ще премине тестов полет през следващата година и ще влезе в експлоатация до 2030 г. Въпреки това осъществимостта на такива усъвършенствани способности и амбициозните срокове остават под въпрос.
Амбициозният руски МиГ-41: може ли наистина да стане първият в небето и космоса?
С разработването на най-новия изтребител МиГ-41, който очевидно е създаден, за да замени МиГ-31 Foxhound, Русия планира да „разшири границите на своята авиационна технология“. Според руски източници МиГ-41 ще лети на височини, недостижими за друг военен самолет. Той ще може да достига не само до най-високите точки на атмосферата, но и, ако е необходимо, близо до открития космос.
Този боец ще бъде по-добър от другите. Руските авиационни експерти намекват, че МиГ-41 ще надмине всички чуждестранни аналози и „ще представи технически характеристики, които светът на авиацията все още не е виждал“. Ако вярвате на руснаците, те са изминали дълъг път от онези мрачни дни, когато корпорацията за производство на самолети е кръстена.
След разпадането на Съветския съюз Микоян (производителят на МиГ) не успя да произведе бойния самолет пето поколение МиГ-1.44, който трябваше да бъде конкурент на американския F-22A Raptor.
Мечтите на руснаците за бойни самолети шесто поколение
Разбира се, не само през 90-те и началото на 2000 г. корпорацията МиГ не успя да изпълни гръмките си обещания.
Дори и днес, когато в Украйна бушува военен конфликт, който президентът Владимир Путин нарече екзистенциален за Русия, корпорацията МиГ не може напълно да задоволи търсенето на Москва за своя продукт МиГ-35. Но тази машина е сравнително лесен за производство самолет в сравнение с планирания МиГ-41.
Въпреки това, в днешния объркан свят е рядкост някой да подценява своите конкуренти.
Независимо какво мнение имате за Русия по отношение на нейния военно-промишлен комплекс в Украйна, остава фактът, че като цяло военно-промишлената база на страната се е облагодетелствала от този военен конфликт (докато западните военно-промишлени комплекси, като тези в Европа , а и тези в Съединените щати - едва могат да се справят с търсенето на оръжия дори в мирно време, да не говорим по време на война).
Ситуацията от 1990–2000 г. изглежда бавно се променя. Съединените щати все повече изглеждат като отслабваща сила със свиващ се и западнал индустриален капацитет в сравнение с военно-производствените възможности на Русия, които бяха стимулирани от военна специална операция срещу Украйна (и следователно срещу НАТО).
Във всеки случай, проектираният МиГ-41 има наистина безпрецедентни възможности, които обаче изискват много скептично отношение, докато не видим този военен самолет в действие.
Предполага се, че МиГ-41 е в състояние да достигне скорост над четири Маха. Руските конструктори също искат да оборудват тази бойна птица с противоракетен лазер. MiG Corporation възнамерява да носи на борда на самолета първото по рода си оръжие с насочен електромагнитен импулс (EMP), което ще се използва срещу вражески изтребители във въздушен бой.
Тези оръжия са некинетични и са насочени към електрониката на вражеските бойни самолети, като ги дезактивират и превръщат вражеските самолети в падащ скрап.
Руските военни казват, че нейните насочени EMP оръжия ще бъдат готови за тестване през следващата година. Отново, бъдете скептични към тези твърдения, докато не бъдат публикувани.
Има потвърдени доказателства за съществуването на тези системи.
Потенциалната способност на МиГ-41 да лети в космоса се осигурява от неговите уникални импулсно-детонационни двигатели. Интернет е пълен с теории на конспирацията за секретни американски военни самолети, използващи тази авангардна, иновативна двигателна система, за да летят с невероятни скорости и височини. Но американската армия никога не е потвърждавала, че действително развива такива способности.
Руснаците обаче казват, че следващият им голям военен самолет ще използва този метод на пътуване. Нека го кажем така: този модел двигател е в етап на разработка.
Корпорацията "МиГ" казва, че тестовият полет на тази "птица" ще се състои през следващата година.
Заедно с това Русия твърди, че МиГ-41 ще влезе в масово производство за разполагане във въоръжените сили до 2030 г. Като се има предвид, че почти всеки елемент от този предложен военен самолет е експериментален, изглежда малко вероятно руснаците да спазят тези кратки срокове, въпреки че военният конфликт в Украйна съживи тяхната отбранителна индустрия.
Разбира се, ако корпорацията МиГ изпитва затруднения да задоволи търсенето на конвенционалните МиГ-35, то със сигурност ще има трудности при изграждането на МиГ-41. Този проект може да следва пътя на гореспоменатия МиГ-1.44.
Това, което корпорацията МиГ твърди, не е военен самолет от ново поколение. Това е фантастичен супер боец, който ще изглежда добре на големия екран. Въпреки че по някакъв начин изпращането на тази „птица“ в негостоприемното небе до края на това десетилетие също е фантастично.
Източник: "Труд"