Русия се готви да предложи на международните оръжейни пазари многофункционалния роботизиран комплекс "Уран-9", съобщава американското списание The National Interest.
"Уран-9" не е предназначен да замени основните бойни танкове на руската армия Т-90 и Т-14 "Армата", той ще бъде използван за огнева подкрепа на специалните части и за дистанционно разузнаване, пише списанието.
Танкът-робот е въоръжен с 30-милиметрово автоматично оръдие и сдвоена с него 7,62-милиметрова картечница, както и с противотанкови управляеми ракети M120 "Атака".
"Включването на ракетите "Атака" във въоръжението на танка позволява на машината да влиза в бой и да унищожава дори най-съвременните бойни танкове от разстояние 8000 метра. Роботът също така е оборудван и с лазерна система за управление", добавя списанието.
Според експертите от "Рособоронекспорт", "Уран-9" може да бъде използван при локални бойни и антитерористични опе4рации.
"Руските разпаботчици имат всички необходими компетенции за създаването на съвременна бойна роботехника, която ще се търси на световните оръжейни пазари", цитира списанието шефа на Управлението за анализ и перспективно планиране на "Рособоронекспорт" Борис Симакин.
Анализаторът на списанието Дейв Маджумдар отбелязва, че понастоящем няма западни аналози на "Уран-9", въпреки че разработват безпилотни бойни машини вече двадесет години.
"Над технологията предстои още работа, но дори и сега можем да наречем "Уран-9" предвестник на бъдещето", отбелязва експертът. Той подчертава, че занапред "роботизираните бойни машини могят напълно да заменят своите предшественици".