В Европа цената на тока в България изглежда приказно ниска и това е благодарение на АЕЦ „Козлодуй“ като базова мощност. Това коментира пред български журналисти в София Вадим Титов, вицепрезидент на „Русатом Международни мрежи“ за Централна Европа. Компанията е част от руската държавна корпорация „Росатом“, като е специализирана в изпълнението на проекти в чужбина. Нейни специалисти участват в руско-френския консорцим за удължаване на живота на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“.
По цените на електроенергията можете да познаете кои страни имат ядрени мощности в своя енергиен микс и кои нямат. В същото време затварянето на АЕЦ в Германия доведе до значително повишаване на въглеродните емисии там, коментира мениджърът.
„Ние прекрасно разбираме колко важно е за България да удължи срокът за експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“, каза Титов в отговор за Епицентър.бг как се развиват проектите на компанията в България.
„Много сми признателни, че бяхме избрани за изпълнител на програмата за модернизация пети блок“, допълни той. По думите му експертите на компанията отбелязват много доброто състояние на АЕЦ „Козлодуй и по-конкретно на пети блок. Високото ниво на българските експерти и работещите в ядрената централа ни дават основание да смятаме, че тя може да бъде експлоатирана поне още 30 години, подчерта мениджърът.
„От наша гледна точка проектът се реализира, като се спазват всички изисквания. Работа върви интензивно. Проектът е с много сгъстени срокове, но ние правим всичко, които зависи от нас, за да ги спазим“, допълни той. Според неговите наблюдения съжествува високо ниво на взаимодействие и пълно разбирателство между руските и българските специалисти.
„Надяваме се, че „Росатом“ ще бъде избран отново в консорциума, който ще извърши удължаването на живота на шести блок. Убедени сме, че с нашите български колеги ще завършим тези дейности и атомната централа ще продължи да работи ефективно“, каза Титов.
Руската страна вече няколко десетилетия доставя гориво за работата на АЕЦ „Козлодуй“. „Сигурен съм, че ще продължим да извършваме доставките и през следващите години, като спазваме всички условия и срокове“, каза зам.-шефът на компанията. Той припомни, че компанията ТВЕЛ в състава на „Росатом“ постоянно работи за усъвършенствате на ядреното гориво. „Инвестираме по 30 милиона евро всяка година за научни разработки в тази област. Заедно с българските възложители работим за усъвършенстване на горивото и за повишаване на ефективността на ядрените блокове“, допълни Титов.
Лицензите за работата на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" изтичат съответно през есента на 2017 и на 2019 г. Възможността за удължаване на живота им се оценява от Агенцията за ядрено регулиране. При подновяване на лиценза максималният срок е 10 години, но тази процедура може да се провежда неколкократно. Това означава, че при сигурни доказателства за доброто състояние на оборудването ядрените блокове могат да работят още 30 години и дори повече.