Накъдето ти гледат очите, ще видиш само зеленина и вода. Още през април тук обличат тениските и тръгват на босо. А през май настъпва истинският рай. Тогава на остров Кефалония откриват туристическия сезон, който продължава до октомври. Дори и през най-горещите месеци юли и август няма да се пържите като риби, защото навсякъде е обраснало с гори. Тогава водата освен кристално чиста е и топла като чай. А плажовете са километри, прегърнали острова. Проблемът е, че по-често са с камъни, но нали има шезлонги за това?
Най-известният е Миртос, често описван като
късче от рая
Той е сред десетте най-хубавите плажа в света. Не отстъпва и Антисамос, който се намира близо до град Сами. А градчето е станало популярно, защото тук е сниман филмът „Мандолината на капитан Корели“. В лентата, която е трогателен разказ за любовта на италиански военен и гръцко момиче по време на Втората световна война, играят Никълъс Кейдж и Пенелопе Крус. Това подклажда любопитството на много туристи.
Гърците са хора, които умеят освен да представят легенди, но и да превръщат всяко нещо в легенда. Така че в Сами мандолината е на особена почит. Музикалният инструмент се предлага в десетки вариации според вкуса и джоба на туристите, които не си тръгват без сувенира.
През последните години Кефалония е място, посещавано основно от западноевропейци и все още е малко познато за повечето българи. Островът е най-големият в групата на Йонийските острови. Ако искате як купон, идете на Закинтос. Търсите ли уединение, вашето място е Кефалония.
На площ от около 800 кв. км живеят приблизително 40 хиляди души. През летния сезон стават няколко пъти повече, защото много гърци притежават вили на това живописно място. В главния град Аргостоли живеят около 13 хиляди. На острова има над 300 населени места, някои от които по-скоро напомнят на махали покрай шосето. Всяко село си има свой празник.
Логично достъпът е само по вода - с ферибот от остров Лефкада. До него пък се стига по подводен канал, пуснат от континенталната част на Гърция. Но ако човек идва от северната част на България, може например да отседне за един ден в Янина, главния град на област Епир. Истинска атракция е езерото Памвотида, защото на неговия остров и до ден днешен живеят стотина семейства.
Гърците са изключително религиозни и страната е осеяна с църкви. Така е в Кефалония. На всяка може да се видят по две знамена - националният флаг на страната и църковният. Манастирът „Св. Богородица Лангобарда“ е сред местата, които задължително трябва да се посетят. Всяка година около средата на август тук е истинско стълпотворение. Всички очакват да видят малките змийчета с кръстчета на гърбовете. Наричат ги змийчетата на Богородица, която почитат на 15 август. Легендата разказва, че преди много години пирати нападнали острова. Монахините залостили вратите и треперейки, се молели на Божията майка да ги спаси. Когато пиратите нахълтали, останали ужасени, защото навсякъде пълзели змии.
Оттогава до днес
змийчетата с кръстчетата
изпълзяват всяка година. А някои туристи пристигат на острова само за да зърнат пратениците на Божията майка. Местните хора пък очакват събитието със свито сърце, защото вече два пъти влечугите не се появили - през 1939 г., преди да избухне Втората световна война, и през 1953 г., след което катастрофално земетресение с магнитуд 7,5 по Рихтер сринало до основи сградите. След страшното природно бедствие мнозина напуснали родните места и се преселили на континенталната част на Гърция.
Островът е земетръсен район, но тук са свикнали от време на време да ги разлюлява. Затова строителството е ниско, а сградите са специално обезопасени срещу трусове.
Костенурките карета-карета са друга атракция, която може да се види на плажа Каминя. Появяват се през май, когато снасят яйцата си, и после през септември.
Легенда за маслината
Има една легенда, която прелюбопитно разказва Татяна Велинова от агенция РАД-ФЕСТА, която съвместно с партньори в Аргостоли разработи специална туристическа програма до Кефалония.
Един ден Зевс събрал боговете и заръчал да измислят най-важното нещо за простосмъртните. Всички се втурнали в надпреварата. Накрая останали двама претенденти - Посейдон, богът на морето, и Атина Палада - богинята на мъдростта и дъщеря на Зевс.
Тогава Посейдон с цялото си величие забил тризъбеца си в земята и оттам бликнала вода. И казал: давам на простосмъртните нещо много ценно - вода и риба, така ще имат прехрана цял живот и ще могат да пътуват.
Помълчали простосмъртните, почудили се, а някои от по-мъдрите казали: вода-вода, ама солена - какво ще я правим? Тогава Атина Палада извадила едно клонче и го подарила на хората, за да го засадят. Така израснала чудотворната маслина. От нея берат плодове, правят олио, използват я във фармацията, козметиката, техниката. Дървото расте на сипеи без вода. А на остров Кефалония правят най-качествения зехтин - гъст, тъмнозелен и екологично чист. Местните отглеждат кози, които могат да се видят „накацали“ по чукарите, произвеждат сирена, чист билков мед и вино от местния сорт грозде робола.