реди повече от година Негово Превъзходителство Армен Едигарян, посланик на Армения, гостува за кратко в Покана за пътуване. Но тогава все още липсваха директни полети между София и Ереван. Днес връзките между двете страни изглеждат по-различно.
Докато се подготвях за разговора, открих малко известни факти за Армения. Ще ви кажа част от тях: Почти 100 процента от населението са християни. Страната е една от малкото монолитно етнически държави в света. 97 на сто от са арменци, а останалите три - руснаци, украинци, кюрди, язиди. Първата катедрала в света е построена в Армения и това е „Св. Ечмиадзин“.
В доста държави има разлика в цените на туристическите атракции за местни и чужденци. В Армения обаче те са еднакви. А при тамошната богата и древна история местата за посещение са безброй.
Посланикът на Армения Армен Едигарян спомена доста духовни средища и религиозни светини, но в родината му те са буквално на всяка крачка. Моят гост е бил дипломат в Канада и САЩ, посланик-ръководител на постоянната мисия на Армения в НАТО, а от 2020 е извънреден и пълномощен посланик в София.
В днешния разговор стигнахме до извода, че туризмът е една от печелившите форми на дипломация.
Честно казано, това което не знаех за Армения е, че шахматът там учебна дисциплина и дори се държи изпит. А кайсията е национален плод, един от символите на държавата и от нея се прави всичко, включително коняк и вино.
Разговорът за опасно вкусната кухня е неизбежен, но трябва да „отметнем“ още места, които трябва да видим, ако решим да посетим Армения. Сред тях трябва да споменем ереванската каскада, Историческият музей, музеят на Шарл Азнавур.
Неотдавна Ереван празнува 28-я век от създаването си. Изграден през 782 г. пр. Хр., той е сред най-древните градове на света. Дори Рим е с 29 години по-млад от него. След толкова различни (и вкусни) посоки из родината му, разказани ни от арменския посланик Армен Едигарян, желанието ми да посетя страната с древна история силно нарасна.
Няма по-страшно от отмъщението на оскърбената жена, особено ако има пари и въображение. В Буенос Айрес мъстта е под формата на 120-метровият жилищен блок Edificia Kavanagh. 31 етажа в стил ар деко, построени за малко повече от година през 1936-а.