„Българската икономика се развива с дефекти. Те пък са резултат на човешки грешки и затова могат да бъдат преодолени, ако съществуват воля и решителност сред управляващите“. Това заяви проф. д-р Митко Димитров при представянето на анализа „България преди местните избори“, изготвен от Института за стратегии и анализи (ИСА). Проф. Димитров е директор на Института за икономически изследвания на БАН и един от авторите на анализа.
Според него в условията на криза българската икономика се представя добре, тъй като няма проблемите на южноевропейските страни, притиснати от големи дългове. „В сравнение с други европейски държави България бързо преодоля отрицателното влияние на кризата“, твърди проф. Димитров. „Нормално е за времето след кризата чуждестранните инвестиции да са 1,5-2 милиарда евро. Сега те са между 1 и 1,5 милиарда евро“, се казва в икономическата част от анализа на ИСА.
Защо обаче българите са недоволни от състоянието на икономиката? Според проф. Димитров това е свързано с дефектите на икономиката, за които отговорност носят слабостите на политическата система, състоянието на правораздаването, бюджетните сектори, които не предоставят качествени услуги.
„Политическият фактор е силно замесен в икономиката, защото част от бизнеса получава доходите си заради връзките си с политици. Тези проблеми съществуват и при възлагането на обществени поръчки, и при дейности, финансирани от европейските фондове. Това води до обезкуражаване на другите участници в бизнеса“, подчерта проф. Димитров.
Икономистът дава пример с енергийния сектор. България има мощности за производство на повече електричество, отколкото й е нужно, но в същото време предприятията са силно задлъжнели. „Очевидно са взимани решения, които не са защитавали обществения интерес“, каза проф. Димитров.
„България би могла да приема годишно 5000-6000 мигранти, което няма да е проблем за пазара на труда, за икономическата, социалната и политическата сигурност на страната. Бежанската вълна няма да е толкова страшна, ако я признаем“, се твърди в анализа на ИСА.