На 51-вя конгрес на БСП в събота и неделя ще се решава каква партия е БСП - атлантическа или континенталистка, изборът на лидер е второстепенен въпрос.
Този анализ на политическата ситуация преди конгреса на БСП направи за Епицентър.бг историкът доц. Валентин Вацев. Той е категоричен, че истинският залог в партията в момента не са отделните кандидати за председател, макар че на форума всеки от тях ще си изиграе картите.
Според историка и геополитически анализатор след промените през 1989 г. бившата комунистическа партия е конструирана от Александър Лилов и Андрей Луканов като атлантическа, но в момента наблюдаваме "велик провал" на този модел.
От тези 16 кандидати за председател има двама - трима атлантици, двама - трима континенталисти и останалите са за пълнеж, казва Вацев.
Според неговия анализ Кристиан Вигенин и Атанас Зафиров са атлантици, а Борислав Гуцанов - континенталист.
"Един не е дал сигнали нито в едната, нито в другата посока и това е Калоян Паргов. Това означава, че той е консенсусният кандидат, но не е компромисният. Консесусният кандидат дори да не бъде избран, остава обединяващ център, който увеличава ролята си", разсъждава Вацев.
"На този конгрес е важно дали ще победи атлантическият импулс, който вече си отива от БСП. Това е болест, която убива БСП и я свежда до 4% парламентарно присъствие. Или ще се възстанови континенталисткият импулс. БСП дори като БКП беше континенталистка. И едни атлантици - троцкистите в БКП/БСП (това са левите атлантици), на няколко пъти я вкараха в огромна историческа беля.
През 1923 г. тези троцкисти са били против взаимодействието между комунисти и земеделци срещу 9-юнския преврат. Атентатът през 1925 г. в "Св. Неделя" е дело на бекапеистките троцкисти - те направиха атентата без разрешението на ръководството на партията и се скриха зад гърба на партията. В БКП винаги е имало троцкистка линийка. Живков беше успял да ги изтласка в АОНСУ (б.р. - Академия за обществени науки и социално управление). 10 ноември беше победа на бекапеисткия троцкизъм, който получи мощно рамо от Горбачов, който също беше троцкист. БКП, а сега БСП, е една от малкото бивши комунистически партии, която не можа да се разграничи от троцкизма си. В официалната история на БКП от 40-те години се дава почти положителна оценка на атентата в "Св. Неделя" - т.е. БКП се появи и си отиде с троцкистки цирей на челото. И сега отново", посочва Валентин Вацев.
Затова според Вацев пътищата пред социалистическата партия са два - да продължи да прави атлантически усилия и да катастрофира или да намери по-старата си континенталистка същност.
"Ако в БСП победи континентализмът, тя ще стане много важен фактор на българската политическа сцена в условията, когато избирателната активност пада непрекъснато. Това означава, че Петата българска държава си отива, това означава, че политическият елит е деморализиран и изхабен и тогава континенталистка БСП може да събере мощна обществена подкрепа. Защото този политически елит днес няма обществена подкрепа. Само 30% от българите гласуват. Това е катастрофа!
Ако в БСП победи контнентализмът, само за 2 - 3 години тя ще се надуе и ще стане незаобиколима сила. Ще събере много нещо от много неща. Но ако остане атлантическа, на следващите избори може да не я видим в парламента, може да падне под ИТН", каза още Валентин Вацев пред Епицентър. бг.