За този концерт много се изписа и още дълго време ще се говори. Социалните мрежи са пълни с разкази за вечерта, в която песента спря времето.
Беше наистина неповторимо изживяване, което тепърва ще осъзнаваме като сила на духа, като тържество на българската музика и най-вече като пример за лидерство, което роди заедност и обща съпричастност.
Във времето на тежко разделение на нацията и всеобща омраза крехката фигура на Лили Иванова изпълни огромната зала "Арена 8888" с благородство и себераздаване, гласът ѝ проехтя за здравите и за болните, докосна сърцата на всички, които имат сетива за нейната музика.
Но това не бе всичко.
Лили Иванова отново показа как се пише история.
Събра на най-голямата българска сцена едни от най-талантливите и обичани български артисти в името на благородна кауза. Три поколения попизпълнители, вдъхновени от нея, с гордост изпяха едни от най-хубавите си песни, а емоцията им направи концерта неповторим. Хитове от минало, настояще и бъдеще полетяха от сърце, без хонорар, само заради идеята - да помогнем на артистите в беда. Прав бе Любо Киров, когато в поклона си пред публиката каза: "Тази вечер ще остане в историята на българската музика".
КАК СЕ РОДИ ИДЕЯТА
Благотворителният концерт в подкрепа на Здравния фонд към Съюз на артистите в България е лична инициатива на Лили Иванова, която тя спонтанно сподели една вечер с екипа си преди година и половина.
Лили винаги е имала сетивата за света, който ни заобикаля. Без да говори публично, тя реагира на социалните неравенства - приятелствата ѝ с големи артисти, оставени да угаснат, без грижа на държавата, са я изпълвали с тъжни спомени.
Каза, че иска да пее благотворително и посочи певците, на които отправи покани, за да бъде инициативата обща. И тихо почна да пише поредната страница от историята на българската попмузика. Някои ще кажат, че идеята се родее с "Българската коледа". Разликата обаче е, че зад "Българската коледа" стои президентът, и за реализацията ѝ е впрегната цялата държавна машина. А зад Благотворителния концерт в помощ на артистите стои само Лили Иванова - огромната творческа мощ, която създава името ѝ, и малкият ѝ, железен екип, за който няма невъзможни неща.
ПЕВЦИТЕ
Васил Найденов, Маргарита Хранова, Тони Димитрова, Мария Илиева, Графа, Любо Киров, Миро, Софи Маринова. Орлин Горанов, Веселин Маринов, Михаела Маринова, Братя Аргирови приеха веднага поканата. За първи път всички те на една сцена с Лили Иванова! Не са си го и мечтали! Никой не постави условие, никой не се изтъкна, никой не показа его, никой не поиска повече внимание от другите.
Всички осмислиха, че такъв концерт ще бъде за първи и последен път, че никой друг не може да ги обедини професионално в един хармоничен музикален спектакъл при това с такъв силен социален знак.
И вложиха всичко от себе си. От една страна, за да демонстрират уважението си пред нея, от друга - да покажат на обществото, че, въпреки различията си, могат да се обединят, когато имат пред себе си лидер и кауза. Това бе огромният урок за обществото, който дадоха тези талантливи, уникални български певци. Създадоха една магия, която ще ги държи винаги заедно.
ТВОРЧЕСКАТА РЕАЛИЗАЦИЯ
Естествено, цялата музикална продукция бе поверена на Ангел Дюлгеров, чиито аранжименти създават нов космос от старите български хитове. Повече от половин година отне творческият процес на Дюлгеров, за да покаже как се свири рок със симфоничен оркестър.
Самите певци не жалиха гласовете си, а съпроводът на оркестъра на Музикалния театър под диригентството на Димитър Косев създаде онази мащабност, която изпълни докрай 15-хилядната Арена. Три часа бендът на Лили Иванова не просто свиреше - той живееше във всяка нота. Докато изпълнителите се редуваха под светлините на прожекторите, невероятните ѝ музиканти останаха там - непоколебими, грациозни и безпогрешни.
Голямата изненада обаче дойде от рецитацията между песните на 20 млади и вече нашумели актьори, които поднесоха любовни стихове с изключителен финес и артистизъм. Беше невероятно като усещане 15 000 зрители в абсолютна тишина и тъмнина да слушат любовни стихове. Романтика, тъга, вглъбяване ... 15 000 души в общ копнеж по съкровеното - дори и не съм си мислила, че това е възможно!
И тук е мястото да издадем кой е авторът на тази невероятна идея - Николай Недеков, мениджърът на Лили Иванова, най-близкият до нея човек, който носи изкуството в душата и сърцето си. И който създаде с невероятната подборка на стиховете цялостен спектакъл за любовта. Изпълненията на актьорите под режисюрата на Илко Ганев дадоха допълнителен емоционален заряд на вечерта. Всичко беше поднесено с изключителен финес, без да се губи динамиката на общата концепция за монолитен спектакъл.
РАНО ИЛИ КЪСНО ВСЕКИ ЗАПЯВА "ЩУРЧЕ"
Това написа Любо Киров ден след концерта и публикува снимка, която наистина ще остане в историята - всички певци на сцената заедно с Лили Иванова пеят хита на Найден Андреев по стихове на Дамян Дамянов. Това бе миг на взривяваща енергия, която изправи 15 000 на крака в общ ритъм и обща песен.
Не за първи път "Щурчето" вдига залите на крака!
За първи път обаче три поколения поппевци пеят в едни глас заедно с Лили Иванова "Свири, свири щурче..."
Да, Лили сътвори история! И всички ѝ е поклониха.
Христо Мутафчиев я "понесе" на ръце като запя What a Wonderful World на Луис Армстронг...
Този път и държавата в лицето на президента Илияна Йотова застана до Лили Иванова в респект пред нейното благородсто и себераздаване: "Лили е символът на България, за която времето не означава нищо“.
Да, историята ще пише за времето на Лили Иванова, което тя изпълни не само с невероятните си хитове и сценично присъствие, но и с примера, който ни дава - "сцената е не само място за слава, но и за човешка солидарност“.
ОРГАНИЗАЦИЯТА
Зад завесата на концерта останаха денонощните усилия по неговата организация, дългите репетиции, крехките баланси, за да се напаснат вкусовете и изискванията на толкова звезди така, че всичко да изглежда монолитно и всеки да покаже най-доброто от себе си. Огромната заслуга за това е на Николай Недеков и на целия екип на Лили Иванова, на Ангел Дюлгеров, на Благо Слово, на Илко Ганев. Те създадоха онази атмосфера на колегиалност и уважение, която прерастна в положителната емоция, която буквално влуди публиката.
А в края на вечерта всички изпълнители се обръщаха към Лили Иванова с "Примата" с онова уважение, с което преди години актьорите наричаха Стефан Данаилов "Мастера".
Това е то, Признанието!
Че си единствен, че на тази земя оставяш диря, която другите да следват.
А Лили Иванова продължава да пише история!
След две седмици я чака Парижката зала "Олимпия"...
58918 | 11 май 2026 | 17:28




Мобилна верси
RSS
