Почетният председател на ДПС д-р Ахмед Доган отново поднесе изненада - два месеца преди Националната конференция реши лидерския въпрос в Движението, предлагайки нов подход за политическо мислене и политическо действие - двама съпредседатели поемат ръководството на ДПС - Делян Пеевски и д-р Джевдет Чакъров.
Актът е добре обмислен, защото Доган е разпределил и функциите на двамата - старото и новото влизат в симбиоза: "старият политик и депесар" Джевдет Чакъров ще носи отговорност за традиционните райони на ДПС, за добросъседските отношения с Турция и с либералните формации.
А Делян Пеевски като представител на "новото поколение технократи в политиката, които имат вроден инстинкт за прагматично решаване на проблемите на хората и на държавата", ще се занимава с парламента и изпълнителната власт. Вменен му е и специален ангажимент - разширяване на електоралното присъствие на ДПС, нещо за което Пеевски отдавна говори.
Или казано по-простичко - Чакъров да пази влиянието в традиционните райони, Пеевски - да развива структури в нетрадиционните.
С това се дават категорични знаци в три посоки - към турския електорат в страната, към партньорите либерали в Европа, към комшиите в Турция и към структурите на партията. С оглед на създалите се по места настроения Доган никога не би допуснал удари отвън, от Анкара, заради избора на Пеевски, които да разтресат ДПС, което пък ще рефлектира и върху нацоналната сигурност. Както винаги изпревари тези, заради които вече 10 години живее под строга охрана. С инстинкта си на български политик от висока класа за пореден път Доган не допусна ДПС да влезе под опеката на Турция и парира пътя на провокации, които биха използвали етническата карта.
Използва формула, която никой не би оспорил - вместо единоначалието, което Доган запазва за себе си, на оперативния връх ще се следва принципът на взаимното допълване. Пеевски и Чакъров имат строго определени периметри на действие, така че "да не си пречат". Напротив! Ще се допълват.
Доган действа с абсолютното съзнание, че владее ДПС и може да моделира процесите в партията, колкото и да са изненадващи и даже провокативни, гледани отвън. Впрочем, няма друг партиен лидер, който да успява така умело да дирижира нагласите и на електората, и партийния елит, да изпреварва събитията и да прокарва решения, които на пръв поглед изглеждат абсурдни, както Доган.
Идеята за това съпредседателство зрее от два месеца. Тя е обстойно и старателно обсъждана между Доган и Пеевски като политически тандем, който трябва да извърши реорганизацията и обновлението на ДПС - да върне живата връзка между партийните структури и активните граждани, прекъсната по времето на Карадайъ.
Тази връзка, по оценката на Доган, е оставена в последните години на "самотек“, което той приема като "много сериозен политически синдром за дефектиране и за необходимост от промяна и обновяване". Това е изключително остра критика на Доган към работата на Мустафа Карадайъ като доскорошен председател на ДПС, и първият извод от днешното изявление на Доган.
Второ - същата теза за "връщането на ДПС при хората" Делян Пеевски разви в словото си на 26 декември 2023 г. пред възпоменателния миниг на Тюркян чешма, когато припомни посланието на Доган "върнете връзката с нашите хора". "Губим я някъде последните 10 години. Затова се извинявам и казвам - ще направя всичко по силите си, за да поправя това. Ще бъдем до вас - давам ви дума", каза тогава Пеевски и получи всеобщо одобрение.
Изводът - Пеевски трябва да материализира посланието на Доган.
За медиите и за анализаторите безспорно най-шокиращо е днешното признание на Доган "ДПС е на път да се превърне в корпоративна, платена, партийна организация". И това не е случайна изпусната фраза. Доган е опитен играч на политическата сцена, безспорен идеолог и лидер на Движението. Той има право и знае кога и как да бръкне в раната - в последните години ръководството на ДПС си затваряше очите за негативни процеси в структурите, за действията на определени общински и партийни лидери, които на места превърнаха ДПС в търговско дружество. Това беше стигнало до нива, които взривяваха ДПС отвътре. И лечението е едно единствено - рязане до здраво.
След тази публична констатация на Доган новото ръководство на партията вече има всичките права и отговорности да започне обновлението в партийните редици.
Впрочем, Делян Пеевски именно на Тюркян чешма публично изрази недоволството си от работата на партийните структури. А заявката "За което се извинявам и ще направя всичко по силите си да го поправя” трябва ясно да подсказва, че Пеевски вече има зелена светлина да прочиства партията.
И последният въпрос- защо е избран именно д-р Чакъров като втория елемент на съпредседателството. Били са коментирани и други имена. Отговорът е прост - Пеевски и Чакъров си имат доверие отдавна и могат да работят в тандем, без да потъват в дебрите на "отрицанието и омразата".
Посланието на Доган има и силен външно-политически акцент - посочва, че настъпва времето на моногополюсния свят.
"Светът се променя пред очите ни" - възстановяването на сферите на влияние на бившите империи ще "приключи" с преобразуването на ПОЛИТИЧЕСКИЯ НИ СВЯТ в легитимно многополюсен и, разбира се, след намирането на контролиран баланс между "старите" и "новите велики сили", казва Доган. Това малцина от днешните политици го разбират. "Травмиращо е, че не винаги си даваме сметка за това", правилно отбелязва почетният председател на ДПС.
Единствен той публично предупреждава, че идващите глобални ПРОМЕНИ в целия политически свят едва ли ще минат мирно и тихо и че българският политически елит не е подготвен за тях. Че се върви към многополюсен свят, в който надигат глава регионални сили. И че България трябва да отчита, че има за съсед една империя, чията политика на експанзия не бива да бъде подценявана.
А ДПС е партията, която винаги има опасност да се превърне в разменна монета. Точно това Доган за пореден път не допусна, намирайки баланса между интересите на САЩ, Русия и Турция в бъдещата проекция на ДПС на политическата сцена.