Въпросът с визите за САЩ не може да продължава още прекалено дълго време да е в това състояние. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов, предаде БГНЕС.
Митов подчерта, че българските граждани са граждани на ЕС и трябва да имат абсолютно същите права, както всички останали граждани на общността, които са включени в безвизовата програма на САЩ. "България през годините по никакъв начин не е представлявала заплаха. Нямаме данни за нито един български граждани, който да участва на страната на "Ислямска държава" или други терористични организации. Сътрудничеството ни в областта на отбраната и сигурността е най-силно и те това го знаят прекрасно", каза външният министър.
Митов съобщи, че българската страна ще се постарае да направи, така че българските граждани, кандидатстващи за визи, да имат по-ясна представа за начина, по който се попълват документите. Това ще доведе и до намаляване на процента на отказите, което от своя страна е един от изискванията на американската страна.
Митов поясни, че съвместно с Държавния департамент на САЩ ще бъде подготвена програма за по-добра информираност. Процентът на отказаните визи и сега не е голям. Той е 15%, но трябва да спадне още.
Външният министър коментира и търсенето на политическо съгласие за съдебната реформа. "Съдебната реформа трябва да се случи, колкото се може по-бързо. Всички го очакват. И по отношение на влизането ни в Шенген, и по отношение на самите нас като държава, защото последните изследвания показват, че доверието в съдебната система е нищожно", заяви Митов. Според него реформата трябва да се случи не, за да убеждаваме някой друг, а за да отговорим на очакванията на собствените си граждани за бърза, ефективна и справедлива съдебна система. "Нямаме друг избор и тук партийните интереси трябва да останат на заден план", подчерта той.
Митов е убеден, че ако не направим съдебната реформа, проблемът ще бъде наш и на българските граждани. "Ясно е, че имиджът ни навън също няма да е от най-благоприемливите. Реформа за пред чужденците не върши работа на никого. Това е замазване на положението. Трябва да има ефективна съдебна реформа", каза още външният министър. Той обаче бе категоричен, че за съдебната реформа е нужен консенсус.