Общо 35 дела за подкуп са постъпили във Върховния касационен съд (ВКС) от началото на 2014 до 15 юли 2015 г. Това отчете вчера пред Висшия съдебен съвет (ВСС) съдия №1 Лозан Панов.
Направи го в отговор на отправяни му от кадровиците критики, че ВКС също е виновен за недоверието на гражданите към правосъдието, понеже бавел дела за корупция. ВКС е последна инстанция.
От постъпилите 35 дела за подкуп обявени за решаване са 32, като по 28 са изготвени съдебните актове, а по 5 предстои, отчете вчера Панов. Забавянето при две от делата е заради участие на докладчиците в други тежки процеси като „Килърите“.
Съдия №1 направи и преглед на постановените решения по процесите за подкуп. По 16 от тях са оставени в сила решенията на апелативния съд, половината от които са ефективни присъди.
Един от случаите е с бившия депутат от ДПС Митхат Табаков, осъден на 3 години затвор. В друг за първи път е постановено ефективно наказание от три години зад решетките на бивш магистрат - прокурора Румен Пенев. Преди това случаят два пъти е връщан на долната инстанция заради явната несправедливост на условното наказание, наложено на Пенев за подкуп.
По 4 от делата присъдите на втората инстанция са отменени и те са върнати за ново разглеждане, а по други 4 дела решението е изменено. По едно от делата искането на главния прокурор за възобновяване на производството е оставено без разглеждане.
Съдия №1 отчете и друго - постъпленията във ВКС за престъпления „подкуп“ намаляват. Така през 2014 г. са постъпили 25 дела, докато през 2013 г. са били 33 дела, а през 2012 г. - 29. През първото полугодие на 2015 г. във Върховния съд са дошли 10 дела, т.е. тенденцията за намаляване се запазва.
За да обори докрай критиките срещу върховните съдии Лозан Панов подчерта: „Касационната инстанция не може да утежни положението на подсъдимия, като увеличи наказанието му или постанови то да се изтърпява ефективно, дори и наказанието да е явно несправедливо.“
Светла Петкова от ВСС се извини за забележките и критиките, които е отправяла. А Калин Калпакчиев изрази радост, че „най-после нещата дойдоха по местата си“.