Британският премиер Деийвид Камерън вече не изключва излизането на страната му от Европейския съюз, предаде в. "Гардиън". В писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск, което министър-председатерлят ще изпрати следващата седмица, той ще изложи този вариант.
Камерън е решен да проведе референдум за членство в ЕС до края на 2017 г. Той обаче заяви, че по-скоро иска да предоговори условията за членство, така че страната да има право да запази своята валута, да се ограничи свободното движение на хора в ЕС и националното правителство и парламент да имат сегашните си правомощия, вместо Брюксел да решава вместо тях.
В писмото си до Туск, което предстои да бъде изпратено, той казва, че "не изключва никакви варианти и ако исканията на Лондон не бъдат чути, то британските власти ще се замислят сериозно дали ЕС в този му вид е добър за страната". Камерън допълва обаче, че не очаква това да се случи.
Дейвид Камерън обаче се надява, че британците ще гласуват на референдум за оставане в ЕС, а той ще им осигури отстъпки, които ще дадат повече самостоятелност на кралството от сега, коментира Ройтерс.
Брюксел иска да остави Лондон в ЕС, но лидерите на другите страни-членки трябва добре да помислят на какво са готови, за да удовлетворят желанията на Острова, който е втората по големина икономика в общността и важна военна сила.
Списъкът на Камерън се очаква да бъде неясно формулиран, а целта му ще бъде да даде на Великобритания най-доброто и от двата свята. Ако успее Лондон ще бъде освободен от ангажимента за „още по-тесен съюз” и от диктата на 19-те страни-членки на еврозоната.
Камерън търси и начини да забрани влизането на мигранти от други страни-членки на ЕС, те да не могат да получават социални помощи или обезщетения за безработица до 4 години след като се заселят на Острова. Великобритания иска и националните парламенти да имат право да блокират или отхвърлят законодателство, прието от Европейския парламент.
Според последните социологически проучвания обаче евроспектиците във Великобритания имат превес. Самият премиер бе посъветван от представители на бизнеса по-рано да не чака с провеждането на референдума, за да няма неприятни изненади при резултатите. В самата му партия и правителство също има такива настроения.