Не виждам нищо толкова необичайно да отида на една научна конференция, на която се коментират толкова важни въпроси. Така евродепутатът и кандидат за председател на БСП Кристиан Вигенин коментира в "Лице в лице" по бТВ участието си заедно с Борислав Гуцанов на форум с участието на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова.
„Имаше и други народни представители, просто не бяха на снимката. Аз не виждам нищо толкова необичайно да се отиде на една научна конференция, на която се коментират толкова важни въпроси. Абсолютно не разбирам тази драма. Г-жа Митрофанова не е персона нон грата, тя е дипломат, ние сме в дипломатически отношения с Русия и не са прекъснати контактите. Цялата тази драма е фалшива според мен“, уточни Вигенин.
„Диалогът в света се връща, не виждам защо това да не се случва и тук, в България“, каза той, като визира телефонния разговор, който вчера проведе американският президент Доналд Тръмп с руския държавен глава Владимир Путин.
"Очевидно силните започват да си говорят, но и слабите трябва да бъдат част от този процес. Това, което се случва, ще направи Европа по-силна, ако действа адекватно и се върне към принциите, с които е съставена. Иначе нещата ще отидат към разпад. Тряба да работим заедно за един силен Европейски съюз", добави той.
Той коментира и сблъсъците в парламента от днес, след като се стигна до бой, обиди и плюене. Поводът бяха две провалени комисии за разследване на Иво Прокопиев и Делян Пеевски.
„Надявах се след създаването на правителството да има известно успокоение. Но тези ежедневни сцени за мен са доста необясними вече. Не знам дали най-важното за държавата в момента е да се занимаваме с тези комисии, които се предлагат с идеята да не минат. Във всеки парламент се случва да се нажежат страстите и да има избухвания, но когато това стане норма, е притеснително“, коментира Вигенин.
Той беше категоричен, че единствената причина за предложената от ИТН временна комисия е с цел създаване на скандал и взаимни обвинения.
„На това просто трябва да се сложи край. Вариантите са два – единият е това, което виждаме в парламента, да се прехвърли на улицата и да се превърне в норма на общуване в обществото. Другият, който според мен се случва, е с все по-голямо недоумение гражданите да гледат на парламента“, обясни той.
Кристиан Вигенин поясни, че е бил силно скептичен към влизнаето на БСП в управляващото мнозинство, но не се се изразявал против.
"Исках да насоча вниманието към рисковете, защото все още има някои колеги, които виждат само положителната страна. В крайна сметка подкрепих влизането на БСП в управлението, защото другата опция беше отново избори. Между тези два избора за нас по-добре беше да се опитаме да реализираме нашите идеи чрез управлението", отбеляза той.
По повод участието му в битката за председател на БСП, Вигенин каза: "Участвам, за да спечеля. Излязох с много ясна програма пред социалистите. Важно е хората да имат избор, социалистите трябва да имат шанса да изберат посока и перспектива. В този смисъл аз ще им дам този шанс".
"Аз лично съм защитник на прекия избор – едно право, което беше дадено на социалистите, не би трябвало да се отнема. В същото време се вижда, че има някои проблеми с този вид избор. Мисля, че прагматичният подход, който се очертава на конгреса, е да се премахне прекият избор, но в бъдеще, когато се изчистят някои неща, може да се разсъждава отново за връщане на прекия избор", добави той.
Не може да се каже кой е фаворит за председател на БСП. Вярвам, че делегатите ще гласуват по съвест и е възможно този конгрес да донесе позитивна изненада, заключи Кристиан Вигенин.