Голям компромис е направен в средите на ПП-ДБ с издигането на кандидатурата на Васил Терзиев, това обясни пред БНР проф. Вили Лилков, един от учредителите на „Демократи за силна България“, бивш лидер на ДСБ-София, бивш общински съветник и кандидат за кмет на София през 2015 година, издигнат от Реформаторския блок.
"Вероятно тя е насочена и към възможността, ако се стигне до втори тур, да се иска подкрепата на БСП, тъй като в техните среди такъв кандидат, би бил леко посрещнат.
Десните избиратели и особено антикомунистите ще бъдат изправени пред доста сериозна дилема. Проблемът беше да се преодолеят амбициите на „Спаси София“ и да се намери подходящ формат, под който да влязат в тази коалиция на ПП и ДБ", отбеляза още бившият общински съветник.
"Опитът от бизнеса донякъде може да бъде полезен, но общинската работа и изобщо политиката, са много по-различни. Тя изисква висока експертиза и подготовка. Важно е и какви екипи ще се формират около бъдещия кмет, както и какво мнозинство ще има в Общинския съвет", каза той.
"Емоциите ще играят роля и в тези избори", прогнозира той.
"Но изборът на кмет на София и на Общински съвет се нуждае от доста разум и професионален дебат. Не казвам, че София не се развивала и че не са постигнати успехи, напротив. Но с години не са решавани сериозни проблеми. Има и важни цели за града, положени в края на 20 век, които още не са постигнати. Трябва да се направи един сериозен анализ на изпълнението на общия устройствен план. При Васил Терзиев в момента личи неподготвеност и неувереност“, каза още той.
Предизборната кампания в София преди 4 години се проведе на много ниско ниво относно проблемите на града, обясни Вили Лилков.
„Ако сведем всичко само до разговор за детските градини, тротоарите и паркирането, ние ще пропуснем по-важни неща. В София са се натрупали много проблеми. Беше му зададен въпрос как ще се справи с презастрояването на презастрояването, но той не отговори. Целият проблем е заложен в Закона за устройството и застрояването на Столична община. Той трябва да се промени. Столична община трябва да заработи много плътно с държавата".
Бившият общински съветник поздрави ГЕРБ и ПП-ДБ, че са намерили сили да преодолеят тежкия разлом помежду си.
"Това беше най-трудната стъпка - да се създаде такава сглобка. Те бягат от определението за коалиция, защото голяма част от поддръжниците им все още ги държи треската на предизборната кампания и си спомнят заклинанията, които се произнасяха от двете страни. Важните цели на България ги принудиха да бъдат заедно. Тези страсти ще се успокояват с времето и постигането на успехи в управлението. И министрите работят в тази посока. Пред тях стоят по-важни цели".
Въпросът с разпределението на постовете във втория ешелон на властта е много важен, но ако двете формации изградят контактни групи за различните сектори, постепенно ще се преодолява това напрежение, посочи Вили Лилков.
"В политиката трябва да се правят и компромиси. След няколко месеца тонът и напрежението ще бъдат различни. Сега се напрягат от предстоящите местни избори. Те са големият залог за местните структури. След изборите ще настъпи известно успокояване", каза той.