Виртуозните цигулари Светлин Русев и Лия Петрова получават майсторските цигулки "Страдивариус" и "Гуарниери", на които близо 50 г. свириха Минчо Минчев и Стойка Миланова.
Новината бе съобщена от министъра на културата Найден Тодоров и големия български цигулар Минчо Минчев на концерт в Созопол, в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония".
Двата инструмента са закупени от българската държава през 1981 г. заедно с още една цигулка и виолончело за 30 млн. долара. В музикалните среди се твърди, че инструментите всъщност са били 7, но на три от тях съдбата е неясна. Според мълвата те били не толкова значими по стойност и качество на звука.
Мзикантите, на които са дадени инструментите ги ползват повече от 35 години, а световната практика е да се дават подобни майсторски инструменти за не повече от 5 години.
В началото на тази година Минчо Минчев и Стойка Миланова върнаха в Министерството на културата двата ценни инструмента, а комисия, председателствана от професор Минчев определи на кого да бъдат поверени те за срок от 5 години. "Имената са безспорни", каза той през созополската публика.
Светлин Русев, който ще получи цигулката "Страдивариус" произведена през 1716 г., и Лия Петрова, на която ще бъде дадена "Гуарниери дел Джезу" от 1733 г., бяха част от новосформирания Фестивален оркестър "Аполония". Той събира в ансамбъл 13 концертмайстори, български музиканти, които работят у нас и по света в престижни оркестри. Дебютният концерт на уникалната формация беше на 2 септември в Амфитеатъра на Созопол и премина при много голям успех. Оркестърът свири без диригент и се води от концертмайстора.
Церемонията по приемственост на цигулките между именитите ни артисти от световна величина бе изключително емоционална, а при предаването на цигулката „Страдивариус“ от проф. Минчев на Светлин Русев двамата се просълзиха.
България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България“, каза министърът на културата Найден Тодоров. По думите му жителите и гостите на Созопол са щастливци да виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството.
След премиерата на концерта на фестивалния оркестър „Аполония“ на едноименните Празници на изкуствата в амфитеатъра в Созопол министър Найден Тодоров връчи на изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова най-високото отличие на Министерството на културата, „Златен век“ - огърлие.