В Брюксел двумилионна Словения получи два пъти повече от България за своите изостанали региони, подчерта евродепутатът от БСП Петър Витанов.
Той коментира изявлението на премиера, че е постигнал голям успех при разпределянето на евросредствата.
Социалистът добави, че иска да развенчае няколко мита.
По повод 200-те млн. евро повече за най-изостаналите ни региони, посочи: "Словения - една двумилионна държава успя да извоюва почти два пъти повече - 350 млн. евро за своите изостанали райони. Една относително съотносима като население с нас държава като Чехия - 8 пъти повече от нас - 1.55 млрд. евро по същото перо".
"С огорчение мога да кажа, че нещо, за което ние от БСП се борихме - Фондът за справедлив преход, е орязан наполовина. В това число средствата за България от 2.7 млн. евро са малко над 1 млрд. евро. Смятам, че този фонд, който целта му беше да се бори с негативните социално-икономически последици от дехармонизацията на европейския континент, е изключително важен за България", допълни той.
"От тези 29 млрд., с които се хвали нашият министър-председател, безвъзмездните средства са малко над 24 млрд. Останалото е достъп до капитали и този достъп трябва да бъде обвързан с резултатите. Нещо хубаво и позитивно е, че вече средствата трябва да бъдат обвързани с върховенството на закона и с оценката на европейския семестър, а именно необходимостта от реформи", изтъкна още Витанов.
1 млрд. повече за кохезионна политика е оценка за степента на изостаналост на българската икономика, посочи още евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, цитиран от "Фокус".
"По отношение на България няколко мита. Действително ние получаваме 1 млрд. повече за кохезионна политика, но искам дебело да подчертая, че това не е успех. Това по-скоро е оценка за степента на изостаналост на българската икономика. Очевидно повечето пари означават, че ние наваксваме с по-бавни темпове изоставането си спрямо средните европейски равнища. Давам за пример други страни от Централна и Източна Европа, които вече успяха да достигнат средноевроепйските доходи. Освен това процентът, с който са увеличени средствата, следва общия темп на растеж", обясни Витанов.